مهندسی عمران چیست ؟

مهندسی عمران چیست

مهندسی عمران یکی از رشته‌های مهم و اصلی مهندسی است که خود طیف وسیعی از مشاغل و انواع مختلف مهندسی را پوشش می‌دهد و طراحی و ساخت آثار عمومی برای شهرسازی و به طور کلی آبادانی را بر عهده دارد.

در این مقاله میخوانیم :

تاریخچه مهندسی عمران

این رشته را می‌توان به نحوی قدیمی‌ترین رشته مهندسی دانست . قدمت آن به زمانی برمی‌گردد که انسان‌ها برای اولین بار برای سکونت در یک مکان ، سرپناهی هرچند ابتدایی ساختند و شروع به شکل‌گیری محیط‌های خود برای متناسب کردن نیاز‌های خود کردند . شاید بتوان اهرام مصر را به عنوان اولین نمونه‌های سازه‌های عظیم دانست که چند هزار سال پیش ساخته شده‌اند.

با توجه به اینکه اولین شهرها و روستاها کنار آب به‌ وجود آمدند مهندس‌های اولیه جاده‌ها ، پل‌ها ، سد‌ها و دیواره‌های ساحلی را ساختند. آنها همچنین چاه‌ها ، قنات‌ها ،کانال‌های آبیاری و سنگر‌ها را حفر کردند.

پس از به وجود آمدن شهرهای بزرگ و افزایش جمعیت، آنها علاوه بر ساختمان‌ها و راه‌ها، به منابع آب قابل اعتماد هم نیاز داشتند که این یعنی شبکه‌ای از خیابان‌های بزرگ و زیر شاخه‌های دیگر مهندسی عمران هم به وجود آمد. این توسعه در عمران تاکنون ادامه داشته و شاهد پیشرفت‌های زیادی در این حوزه هستیم.

مهندسی عمران-ساخت وساز

مهندسان عمران چه سازه‌‌هایی را می‌سازند ؟

وقتی این سوال را از خودتان می‌پرسید احتمالا اولین موردی که به ذهن‌تان می‌رسد ؛ ساختمان‌ها یا پل‌ها هستند. زیرا آنها از برجسته‌ترین آثاری هستند که یک مهندس سازه می‌تواند بسازد. یا مثلا جاده‌ها ، خطوط راه آهن ، سیستم‌های مترو و فرودگاه‌ها هم توسط مهندسان حمل و نقل طراحی و احداث می‌شوند. حتی مواردی مثل سیستم‌های آب و فاضلاب هم مربوط به مهندسان شاخه مهندسی آب و مهندسی محیط زیست از شاخه‌های این رشته هستند و… .

در بخش‌های پیشرفته‌تر مانند صنعت هوافضایی در بخش طراحی ایستگاه‌های فضایی یا در بخش خودرو سازی در ظرفیت حمل بار یک شاسی و بهبود در‌ها ، در طراحی ساختمان کشتی‌های بزرگ ، صنعت برق و خیلی از صنایع دیگر هم می‌توان مهندسان عمرانی یافت که در حال نظارت و برنامه‌ریزی برای ساخت این تاسیسات به عنوان مدیر ساخت و ساز هستند.

مهندسان عمران اغلب مسئول تیم‌های بزرگی هستند که اعضای آن متشکل از ارزیابان ، مدیران ساخت و ساز ، معماران و برنامه ریزان شهری است و در طراحی پروژه ، برنامه‌ریزی و فرایند‌های ساخت و سازی دخیل هستند. پس به طور کلی رد پای پروژه‌های عمرانی را می‌توان در همه قسمت‌های شهر مشاهده کرد و به این پی برد که مهندسی عمران از رشته‌های مهم مهندسی و پر اهمیت در جامعه است که با علوم مهندسی مختلف و علوم جغرافیایی و زمین‌­شناسی پیوند دارد.

مهندسی عمران چیست؟ مهارت های یک مهندس عمران

مهارت‌های کلیدی در مهندسی عمران

از انجایی که مهندسی عمران دارای زیر شاخه‌های فراوان است و شغل‌های زیادی برای آن وجود دارد ؛ لذا نیاز به مهارت‌های متعدد در بخش‌های مختلف دارد آن حس می‌شود که برخی از این مهارت‌ها عبارت اند از:

  مطالعه پیوسته

  یک مهندس عمران امروزه باید بتواند ریاضیات ، فیزیک ، زمین شناسی و هیدرولوژی را درک کند و درباره آنها به طور پیوسته مطالعه داشته باشد.

  شناخت کافی

  باید شناخت کافی از انواع مصالح ساختمانی ، ماشین آلات ساخت و ساز و آب و هوای مناطق داشته باشد تا بتواند در پروژه‌های عمرانی و شهرسازی به صورت بهینه عمل کند و باصرف هزینه مناسب ، سازه‌هایی با دوام مناسب و امنیت بالا طراحی  و اجرا کند.

  داشتن مهارت کافی در مراحل عمرانی

  هر مرحله از اجرای یک پروژه عمرانی ، مهارت‌های خاص خود را می‌خواهد ؛ مهارت‌هایی مثل انتخاب محل مناسب اجرا ، مدیریت ، بستن قراردادهای مختلف برای خرید مواد و مصالح ، نظارت بر اجرای پروژه ، نظارت بر ایمنی ساختمان و افراد در حین اجرا و … که در هر یک از این موارد مهندسان عمران در هر شاخه باید این مهارت‌ها را به خوبی یاد گرفته باشند.

  شناخت CAD و BIM

  مهندسان عمران باید بتوانند از طریق کامپیوتر سازه‌ها را طراحی و مدیریت کنند که این کار از طریق CAD و BIM قابل انجام است . طراحی سازه به کمک CAD که یک مهارت‌های قدیمی و از ملزومات مهندسی عمران به حساب می آید ؛ اما BIM از مهارت های جدید تر است که برای موفقیت در رشته عمران واجب است . اینها جزء مهارت‌های نرم افزاری محسوب میشوند .

  بیشتر بخوانید : BIM بهتر است یا AUTOCAD؟

  مهارت‌های اجتماعی

  مهندسانی که میخواهند در زمینه مشاوره ساختمان فعالیت داشته باشند ، باید مهارت‌های گفتمانی ، اجتماعی و مشاوره‌ای هم داشته باشند .

  تحصیلات دانشگاهی

  شرط اول ورود به بازار کار عمران داشتن تحصیلات آکادمیک است . البته لازم به ذکر است که یک مهندس عمران علاوه بر مدرک تحصیلی باید بر نرم افزارهای رشته خود و مسائل اجرایی مسلط باشد .

  بیشتر بخوانید : آگاهی بیشتر از رشته دانشگاهی مهندسی عمران

   

  ساخت وساز-ساختمان سازی

   زیرشاخه‌های مهندسی عمران

  میدانیم مهندسی عمران یکی از رشته‌های اصلی مهندسی و دارای زیرشاخه‌های متعدد است. این زیرشاخه‌ها عبارت اند از :

  • مدیریت ساخت
  • مهندسی سازه
  • مهندسی زلزله
  • مهندسی خاک و پی (ژئوتکنیک)
  • مهندسی حمل و نقل
  • مهندسی راه و ترابری
  • مهندسی سازه دریایی  
  • مهندسی سازه هیدرولیکی
  • مهندسی مدیریت منابع آب
  • مهندسی محیط زیست
  مهندسی عمران چیست؟ بازار کار مهندسی عمران

  شغل‌های مرتبط با مهندسی عمران

  با توجه به گسترده بودن مهندسی عمران ، شغل‌های متعددی نیز برایش وجود دارد . شغل‌هایی مانند :

  • کارشناس دفتر فنی
  • سرپرست دفتر فنی
  • مجری
  • ناظر
  • مدیر پروژه
  • طراح سازه
  • مسئول HSE
  • رئیس کارگاه
  • پیمانکار
  • کارشناس ژئوتکنیک
  • کارشناس کنترل پروژه
  • کارشناس آب و فاضلاب

  کلام آخر

  اطلاعات زیادی درباره مهندسی عمران وجود دارد. این رشته مهارت‌های زیادی می‌خواهد که برای یادگیری و کسب آنها باید بسیار تلاش کرد.مهندسی عمران یک رشته جامع و کلی است که با ورود به دنیای آن با انبوهی از شغل‌ها و زیرشاخه‌ها آشنا می‌شویم که سخن درباره آن‌ها بسیار است. باید توجه کرد که مهندسی عمران هم مانند دیگر رشته‌های مهندسی همواره در حال توسعه و پیشرفت است و باید پیوسته اطلاعات خود را به ­روز نگه داریم. در آینده حرف‌های بیشتری در مورد مهندسی عمران میزنیم. اگر سوالی در این خصوص دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

  همچنین اگر این سوال برایتان پیش آمده که کارخود را از کجا شروع کنید ، به این مقاله سر بزنید .

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *