بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران، از مسائل مهمی است که ذهن هر مهندس عمرانی که میخواهد در آزمون نظام مهندسی شرکت کند را به خود مشغول میکند. ما در این مقاله سعی میکنیم تا جایی که میتوانیم به مهندسان عمران در این باره کمک کنیم و اطلاعاتی در زمینه آزمون محاسبان نظام مهندسی بدهیم.

اهمیت بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران

ممکن است یک مهندس عمران داوطلب در آزمون با خود فکر کند که این بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران چه اهمیتی میتواند داشته باشد. در این بخش این اهمیت را توضیح میدهیم.

در خصوص اهمیت و فایده بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران باید گفت که این بودجه بندی ها سبب میشود تا داوطلبان آزمون بتوانند از منابع آزمون مطلع شوند و بدانند روی چه مباحثی تمرکز بیشتری صرف کنند و اینکار باعث بهتر مدیریت کردن زمان و یادگیری بهتر مباحث پر تکرار تر در آزمون میشود.

همچنین بررسی این بودجه بندی ها باعث پیشرفت بیش تر مهندس عمران داوطلب در آزمون شده و شانس قبولی او را افزایش میده، چرا که آن مهندس عمران میداند باید روی چه مباحثی تسلط بیشتری داشته باشد و کدام مباحث را بیشتر مرور کند.

به همین دلیل ماهم در این مقاله به بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران پرداخته ایم تا مهندسان عمران داوطلب در آزمون محاسبات بتوانند شانس قبولی خود را با دانستن این اطلاعات مفید افزایش دهند.

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمون نظام مهندسی و انواع آن اینجا کلیک کنید.

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران و اهمیت آن

در این بخش بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران به ترتیب تعداد سوالات هر مبحث از آزمون نمایش داده شده تا مهندسان عمرانی که میخواهند خود را برای آزمون نظام مهندسی آماده کنند، با این مباحث و نحوه بودجه بندی آن ها آشنا شوند.

جدول تعداد سوالات منابع آزمون محاسبات 10 دوره گذشته
منابع آزمون آذر 92 خرداد 93 آبان 93 مرداد 94 بهمن 94 شهریور 95 اسفند 95 مهر 96 اردیبهشت 97 بهمن 97
مبحث 9 17 18 18 18 18 18 19 19 17 17
مبحث 10 15 15 15 15 15 16 17 14 16 15
استاندارد 2800 9 7 7 11 10 10 6 7 9 10
مبحث 6 6 7 7 3 3 3 7 7 5 5
مبحث 7 6 5 5 5 5 5 5 5 5 4
تحلیل سازه ها 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5
مبحث 8 4 4 4 4 5 4 2 4 4 4
مبحث 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

اهمیت مباحث برای مهندس عمران داوطلب در آزمون

درست است که تعداد سوالات هر مبحث تا حدودی اهمیت آن مبحث را برای مهندسان عمران شرکت کننده در آزمون نظام مهندسی مشخص میکند؛ اما تعداد سوالات تنها ملاک اهمیت مباحث آزمون نیست. در آزمون محاسبات نظام مهندسی تمامی مباحث بسیار مهم و پر اهمیت هستند و داوطلب شرکت کننده در آزمون نظام مهندسی نباید به علت کم بودن سوالات یک مبحث، آن را رها کند.

برای مثال تحلیل سازه ها اگرچه سوالات کمی را به خود اختصاص میدهد، اما پیشنیاز مباحث مهم تری مانند مبحث 10 و 9 مقررات ملی ساختمان است. بنابراین مهندسان عمران داوطلب برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید تسلط کافی به مبحث تحلیل سازه ها داشته باشند.

همچنین سوالاتی که از مباحث 9 و 10 مقررات ملی ساختمان طرح میشوند، سوالات تقریبا سختی هستند و نیاز به تسلط کافی به این دو مبحث مقررات ملی ساختمان دارند.

سوالاتی که از استاندارد 2800 و مبحث 6 مقررات ملی ساختمان مطرح میشوند، سوالاتی به سبت راحت تر هستند و با توجه به تعدادشان که معمولا عدد قابل توجهی است، نقش سوالات کمک کننده را برای مهندسان عمران داوطلب در آزمون ایفا میکند. بنابراین یادگیری این مباحث باری داوطلبان جهت پیشرفت در آزمون بسیار مهم است.

سوالات طرح شده از مباحث 7 و 8 مقررات ملی ساختمان در دسته سوالات آسان قرار میگیرد؛ اما مطالعه و یادگیری تمام این مباحث، بسیار مهم است. زیرا تقریبا از تمام بخش های این دو مبحث، بخصوص مبحث 7 مقررات ملی سوال طرح میشود.

همچنین طبق بوجه بندی دوره های اخیر از مبحث 11 مقررات ملی ساختمان سوالی طرح نشده است که باید به این نکته توجه کرد. این مبحث از اهمیت کمتری نسبت به مباحث دیگر برخوردار است.

مهندس عمران

موارد مهم در هر مبحث

به علت کمتر بودن منابع برای آزمون محاسبات نسبت به آزمون های اجرا و نظارت، مبحث کم اهمیت در آن وجود ندارد. تمامی موارد از اهمیت یکسانی برخورداند و تسلط بر آنها علاوه بر اینکه شانس قبولی در آزمون نظام مهندسی محاسبان عمران را افزایش میدهد، سبب تسلط بیشتر در کار مهندسی عمران هم میشود. به علت کمتر بودن منابع برای آزمون محاسبات نسبت به آزمون های اجرا و نظارت، مبحث کم اهمیت در آن وجود ندارد. بنابراین مهندسان عمران باید تمامی این مباحث را به یاد بگیرند، زیرا در هر صورت برای مشغول شدن در حرفه مهندسی عمران ضروری است و یکی از مهارت های لازم برای مهندسان عمران محسوب میشود.

برای آگاهی از دیگر مهارت های مورد نیاز برای استخدام در مهندسی عمران اینجا کلیک کنید.

اما از طرفی اگر یک مهندس عمران داوطلب تحت شرایط اضطراری نتوانست تمامی مباحث، حتی مباحث جزئی را نتوانست به طور کامل برای آزمون محاسبات بخواند، در مقاله بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران موارد مهمتر و پرتکرارتر هر مبحث گفته شده است.

در مبحث 9 موارد مهم به ترتیب شامل برش و پیچش، پی، نغییر شکل و ترک خوردگی، ضوابط لرزه ای، ستون و دیوار میباشد.

در مبحث 10 مواردی مثل پیچ، جوش، الزامات طراحی، طراحی لرزه ای، فشار، برش و خمش و پیچش از موارد مهمتر هستند.

از مبحث استاندارد 2800 قسمت های مرکز جرم، پیچش، واژگونی، ضریب نامعینی نیروی قائم زلزله، نیروی جانبی و سختی مهمتر هستند.

از قسمت مبحث 6 بخش های بار برف، بارهای زنده و مرده و بار باران مهمتر هستند.

مبحث 7 به طور کلی مهم است، اما قسمت های سازه های نگهبان، پی های عمیق و پی های سطحی کمی مهمتر هستند.

در مبحث تحلیل سازه معمولا از بخش هایی مثل روش تقارن، روش سازگاری تغییر شکل ها، کار مجازی و روش فنر سوالات بیشتری طرح میشود.

و در مبحث 8 نیز مشخصات مصالح و سازه های محصور شده با کلاف، موارد مهمتر هستند.

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی محاسبات عمران

کلام اخر

این بودجه بندی ها نتیجه آمارگیری و بررسی طی دوره های گذشته بوده و توسط نظام مهندسی ارائه نمیشود. بنابراین میتواند کمک خوبی به داوطلبان آزمون باشد و داوطلبان میتوانند از این بودجه بندی برای پیشرفت خود در آمادگی برای آزمون استفاده کنند.  امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. خوشحال می شویم اگر نظرات خود را در ارتباط با آزمون محاسبات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *