روز مهندس عمران

روز مهندس عمران

روز مهندس و همچنین روز مهندس عمران به مناسبت زادروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی ۵ اسفندماه هر سال روز مهندس نام گذاری شده است. مهندسان عمران هر ساله در سراسر کشور این روز را جشن می گیرند و از مشکلات و چالش های پیش روی جامعه مهندسی و چگونگی حل کردن این معضلات صحبت می کنند.

روز مهندس عمران

خواجه نصیر الدین طوسی کیست؟

جعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی ملقب به خواجه نصیرالدین طوسی در ۵ اسفند سال ۵۷۹ در توس دیده به جهان گشود. او به عنوان دانشمند، ریاضی‌دان، فیلسوف، متکلم، منجم، پزشک و معمار قرن خود به شمار می‌رود. به پاس بزرگداشت این دانشمند ایرانی و دستاوردهای بزرگی که برای کشورمان داشته است، ۵  اسفند را روز مهندس نامیده‌اند.

وی به جهانیان خدمات زیادی را ارائه کرد به طوری که در قرن 16 میلادی کتاب های مثلثات او در فرانسه ترجمه شد و یکی از گسترش دهندگان این علم بود.

یکی از مهمترین متون کلامی شیعه “تجرید الاعتقاد” اثری از خواجه نصیر است. ایشان کوشید تا با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا کلام شیعه را بر برهان های عقلی مبتنی کند. یک روز در تقویم ایرانی به یاد این داشنمند بزرگ به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است.

روز مهندس عمران

روز مهندس عمران در جهان

روز مهندس در چندین کشور در تاریخ های مختلف سال جشن گرفته می شود. از تاریخ 19 ژانویه 1996 ، فدراسیون جهانی سازمان های مهندسی (WFEO) 4 مارس را به عنوان “روز جهانی مهندسی برای جهانی پایدار” تعیین کرده است.

 

روز زنان مهندس

بیست و سوم ژوئن برابر با دوم تیر 1400 به عنوان روز جهانی زنان مهندس نام گذاری شده است. انجمن‌ های جهانی مختلف در حمایت از زنان در این روز به مسئله اهمیت برابری شغلی بین مردان و زنان می‌ پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *