درآمد مهندسی عمران

با وجود تورم و مشکلات اقتصادی حاکم در کشور، جنبه درآمد و بازار کار در هر شغلی برای ما پر‌رنگ تر شده است. در این مقاله ‌به راه‌های اشتغال و درآمد مهندسی عمران چه در ایران و چه در خارج می‌پردازیم.

درآمد مهندسی عمران

زمینه‌های اشتغال مهندسی عمران

این روز‌ها تقاضا برای مهندسان عمران خصوصا در کشورهای توسعه یافته زیاد است زیرا هر شهر بزرگی، به جاده، پل و همچنین امکانات حمل و نقل عمومی نیازمند است. از آن‌جایی که مشاغل مهندسی عمران بسیار گسترده است و یکی از زیرساخت های مهم کشور محسوب می‌شود ما انتظار موقعیت‌های شغلی فراوانی بعد از فارغ التحصیلی داریم. اما با وجود کم بودن بودجه کشور در بخش عمرانی، انتظار ما تا چه حد برآورده می‌شود؟

کار فریلنسری:

شما می‌توانید در شاخه‌ایی که تخصص دارید، به‌صورت پروژه‌ای یا ساعتی به دور از محل کار فعالیت کنید. این نوع کار بسیار انعطاف پذیر است و بسته به کاری که انجام می‌دهید، درآمد شما متفاوت است.همچنین در سایت‌های خارجی می‌توانید پروژه بگیرید و به دلار حقوق دریافت کنید. البته نکته قابل توجه این است که قبل از انجام کار بصورت فریلنسری شما نیاز دارید که توسط افرادی از رشته خود شناخته شده باشید. ممکن است مجبور شوید مدتی در شرکت‌های مختلف کارمندی کنید اما ناراحت نباشید چون باعث میشود شما تجربه کسب کنید و دایره‌ی ارتباطات خود را با کارفرمایان و مهندسان دیگر افزایش دهید.

استخدام در سازمان و اداره‌ها:

مهندسان عمران می‌توانند در سازمان‌های دولتی و نیمه دولتی، وزارتخانه مسکن، شهرداری و … مشغول به‌ کار می‌شوند. درآمد مهندس عمران در این قسمت معمولا بر پایه حقوق وزارت کار است.

استخدام در شرکت‌های خصوصی:

میزان درآمد مهندس عمران در شرکت‌های خصوصی بستگی به توانایی و قابلیت‌های فرد و اینکه تا چه اندازه با مهارت‌های بازارکار آشنا میباشد، دارد. برای مثال نرم افزارهای مربوط به طراحی سازه، آشنایی با متره و برآورد، مدت زمان کارآموزی و مواردی از این قبیل. شما می‌توانید با ثبت رزومه خود در سایت عمران جاب، خود را به کارفرماها معرفی کنید تا موقعیت شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید. برای ثبت رزومه اینجا کلیک کنید.

راه‌اندازی کسب و کار:

اگر سرمایه و تخصص در صنعت عمران دارید، به فکر راه اندازه کسب و کار خودتان باشید که بی شک درآمد خوبی دارد.

 درآمد مهندسی عمران، با توجه به قابلیت‌های هر فرد و نوع کار او متفاوت است.

درآمد مهندسی عمران در خارج از کشور

درآمد مهندسی عمران در کانادا:

در کانادا میزان تقاضا مهندس عمران نسبت به فارغ التحصیلان این رشته بسیار بیشتر است، از این رو اقدام به جذب مهندسان عمران حتی کم تجربه از خارج از کشور می‌کند. درآمد مهندسی عمران در کانادا تا ۱۰۰٫۰۰۰ دلار هم می‌رسد.

درآمد مهندسی عمران در دانمارک:

طبق قانون این کشور ساعت کاری حدود ۳۷ ساعت در هفته بوده که شامل ۵ روز کاری می باشد.
زمان اشتغال به کار روزانه بین ساعات ۶ صبح الی ۶ عصر اعلام شده است.
در صنعت ساختمان حقوق بابت اضافه کاری حدود ۱٫۵ الی ۲ برابر حقوق عادی خواهد بود.
حداقل حقوق در صنعت ساختمان حدود ۱۰۹٫۶۵ کرون دانمارک که معادل تقریبا ۱۸ دلار آمریکا می باشد برای هر ساعت کاری تعریف شده است.
حقوق مدیران و مهندسین بخش های مدیریتی صنعت ساختمان حدود ۶۰ دلار به ازای هر ساعت کاری می باشد.
چنانچه فردی جهت کارورزی رشته مهندسی عمران در دانمارک اقدام نماید و سن وی بالای ۱۷ سال باشد حقوق بین ۱۳ الی ۲۰ دلار در ساعت دریافت خواهد نمود.

درآمد مهندسی عمران در امریکا:

درآمد مهندسی عمران بنا به موقعیت مکانی و پروژه، ممکن است بالاترین درآمدزا امریکا نباشد اما امنیت شغلی این رشته به هنگامی که فرد مهارت‌های بالایی داشته باشد، زیاد است. معمولا درآمد مهندسین عمران از ۵۱ تا ۹۴ دلار می‌باشد.

درآمد مهندسی عمران در استرالیا:

مطابق آمارهای موجود، درآمد بسیار معمول مهندسین عمران در استرالیا بین ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۱۲۰٫۰۰۰ دلار می باشد. مهندسی عمران جزو مشاغلی است که در طی چند سال اخیر به عنوان پای ثابت لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا معرفی می شوند و در کل ایالت های استرالیا می توانند استخدام شوند.

نکته‌ی قابل توجه این است که شما هر جای دنیا که باشید اگر مدت زمان مشخصی به عنوان کارآموز شاهد اجرای پروژه‌های عمرانی نباشید، دانش مهندسی خود را آپدیت نکنید، صرفا اپراتور نرم افزارها باشید و تسلط کافی روی مباحث محاسباتی نداشته باشید نمیتوانید انتظار کسب درآمد بالا از این رشته را داشته باشید.

اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *