بازار کار مهندسی عمران

بازار کار مهندسی عمران همیشه یکی از مباحث جذاب و پر چالش برای دانشجویان این رشته بوده‌است. در این مقاله شما را با زمینه‌های کاری مهندسی عمران و بازار کار آن در کشورهای توسعه یافته آشنا میکنیم.

بازار کار مهندسی عمران

زمینه‌های کاری رشته عمران

با توجه به اینکه رشته عمران داری بازار کار خوب و گسترده ای است اما لازمه آن این است که دانشجویان در طول تحصیل خود به پژوهش و تحقیق و یادگیری بپردازند. بدین صورت می توانند پس از فارغ التحصیلی یا در طول تحصیل در شرکت های متخلف عمرانی مشغول به کار شوند.

سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی به صورت مستقیم و غیر مستقیم اعم از وزارت‌خانه‌های راه و ترابری و نیرو و جهاد سازندگی و مسکن و شهر سازی و اموزش و پرورش و…شرکت‌های مهندسان مشاور برای طراحی و محاسبه و نظارت بر پروژه های ساختمانی اقدام به جذب نیرو می کنند.

زمینه های کاری مهندسی عمران:

 طراحی و مشاوره که بیشتر به کارهای دفتری و نقشه برداری مرتبط است.

 نظارت و هماهنگی کارها به عنوان کارفرما.

پیمانکاری و اجرا که دریافت طرح و نقشه و اجرای آن از وظایف مهندسین عمران در این زمینه است.

دانشجویان پس ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند در شرکت های مدیریت منابع آب، راهسازی، ساخت پل، سد، سازه‌های دریایی، نفتی وفرودگاه‌ها مشغول به کار شوند.

از منظری دیگر می‌توان بازار کار این رشته را به 6 دسته تقسیم کرد:

 • ساختمان سازی
 • راه سازی
 • سد سازی
 • تونل سازی
 • ساخت شبکه‌های آب و فاضلاب
 • پل سازی
 • و برای مثال در گرایش محیط زیست می توان به عنوان کارشناس ممیزی کارخانه یا طراح محل دفن زباله ها مشغول به کار شد.

بازار کار مهندسی عمران

تجربه، مهارت، علاقه

یکی از نکات قابل توجه دانشجویان این رشته آن است که برای ورود به بازار کار عمران علاوه بر دانش و علاقه نیاز به تجربه کاری نیز می باشد ، به طوری که با داشتن تجربه کاری می توان به راحتی در شرکت ها و نهاد های مختلف و دولتی و خصوصی مشغول به کار شد.

در واقع می توان گفت علت بیکاری جمعی از مهندسان عمران در این رشته ، به علت نداشتن مهارت و تجربه لازم در این زمینه است.

 همانطور که ذکر شد بازار کار عمران بسیار تاکید بر تجربه دارد ، به طوری که کارفرمایان برای استخدام افراد ، 1 الی 3 سال سابقه کار در نظر می گیرند. پس نیاز است که حدودا 1 سال به صورت کارآموز در شرکت های دولتی یا خصوصی مشغول به فعالیت شوید که معمولا یا بدون درامد یا با درامد بسیار کمی است. همین طور تسلط به نرم افزار های عمرانی بسیار اهمیت دارد.

لذا پیشنهاد ما برای دانشجویان این رشته آن است که در طول دوره دانشجویی خود ، به صورت کارآموز در پروژه های عمرانی حضور پیداکنند تا مهارت لازم و تجربیات کافی را تا انتهای دوره تحصیلی خود کسب کنند. اگر مهندس عمران بدون سابقه کار هستید و نمی دانید از کجا و چگونه باید شروع کنید، در مقاله ی شروع به کار یک مهندس عمران مراحل رسیدن به یک شغل جدید را برایتان گام به گام توضیح داده ام.

 یکی دیگر از عوامل مهمی که علاوه بر تجربه و مهارت و علاقه در بازار کار عمران بسیار اهمیت دارد ، پروانه نظام مهندسی است ، زیرا بسیاری از مراجع مانند شهرداری و مراکز صدور پروانه ساختمان نقشه هایی را می پذیرند که توسط افراد دارای پروانه اشتغال به تحصیل طراحی و کنترل و نظارت شده باشند.

همچنین مهارت و ویژگی های شخصیتی و علاقه در این رشته بسیار تعیین کننده است به عنوان مثال برای مهندس طراح شدن باید علاقه به دروس تئوری و نرم افزار های مرتبط داشت.

برای مهندس ناظر شدن علاوه بر دروس تئوری روابط عمومی بالا ، قاطعیت باید یکی از ویژگی های شخصیتی فرد باشد.

برای مهندس مجری شدن فرد باید از نظر فنی و اجرایی بسیار دقیق و به لحاظ ارتباط با گستره وسیعی از مردم دارای روابط عمومی بالا و پر حوصله باشد. همچنین شرایط دور بودن از خانواده و کار کردن در محیط های سخت و خارج از شهر به عنوان پروژه های راهسازی و سد سازی و فرودگاه ها یکی دیگر از شرایط کاری مهندسین اجرا در این رشته می باشد.

یکی دیگر از عوامل موثر در ورود به بازار کار رشته عمران رزومه نویسی خوب است. داشتن رزومه خوب و ارائه ی آن قطعا در استخدام در مراکز عمرانی موثر است و باعث می شود در بین تعداد بسیاری مهندس که برای آن شغل اقدام کرده اند، شما متمایز باشید و توجه کارفرما را به خود جلب کنید. این شانس انتخاب شدن شما برای جلسه ی مصاحبه را افزایش میدهد و شما فرصت پیدا می کنید که با صحبت رو در رو با کارفرما، ویژگی های منحصر به فرد خود را برای آنها توضیح دهید.

اما قبل از آن باید تمامی تجربیات و توانایی های خاص خود را در یک رزومه ی چند صفحه ای جای دهید. به نظر کار سختی است اما ما در مقاله ی نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای مراحل متمایز کردن رزومه تان را گام به گام توضیح داده ایم. اگر به یک نمونه ی واقعی نیاز داشتید هم میتوانید نمونه رزومه کاری مهندس عمران را مشاهده کنید. اما چون میدونم مهندس ها همیشه دنبال میانبر هستند راه دیگری به شما پیشنهاد میدهم که استفاده از رزومه ساز تخصصی عمران جاب هست که به شما کمک میکنه رزومه ی جذاب و حرفه ای مخصوص کار در صنعت عمران داشته باشید.

بازار کار مهندسی عمران

بازار کار مهندسی عمران در کشورهای دیگر

 • بازار کار رشته عمران در کانادا

عمران یکی از پر مخاطب ترین و دارای بیشترین بازار کار در سراسر دنیاست ، پس کشور های روبه رشد اقتصادی و افزایش جمعیت درآمد خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته دارند. مهندسان دارای مدرک آیلتس با جنرال نمره 6.5 به بالا می توانند به کمک وکیل مجرب و ارسال پرونده ، در کانادا اقامت آن کشور را دریافت و به عنوان کارفرما با حقوق بالا مشغول به فعالیت شوند.

 • بازار کار عمران در آمریکا

با توجه به رشد اقتصادی و افزایش جمعیت این کشور ، میزان نیاز به مهندسین عمران بین سال های 2010 الی 2020 رشد 19 درصدی داشته است. این در حالی است که این رشد برای سایر رشته ها 14 درصد می باشد و حقوق متوسط سالانه مهندسین عمران در این کشور 78.150 دلار می باشد.

 • بازار کار عمران در استرالیا

این کشور هم میزان استخدام مهندسین عمرانش رشدی 47.9 درصدی داشته با توجه به رشد 10.2 درصدی سایر مشاغل ، و حقوق متوسط سالانه مهندسین عمران در این کشور 76.680 دلار می باشد.

 • بازار کار عمران در انگلستان

حقوق متوسط سالانه برای مهندسین عمران تازه کار 25.500 تا 37.500 دلار مهندسین با تجربه تا 60.000 دلار و مهندسان ارشد 90.000 تا 150.000 دلار می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *