نرم افزارهای مهندسی عمران

civil-engineering-software

در چند دهه اخیر با رشد و پیشرفت نرم افزارها از جمله نرم افزارهای مهندسی عمران، کار مهندسان بسیار راحت‌تر از گذشته شده است.

رشته‌ی مهندسی عمران سال‌هاست که به کمک نرم افزارها به کار خود ادامه می‌دهد. مهندسان و دانشجویان فعال در حوزه مهندسی عمران نیاز دارند که هم پای جهانیان در این عرصه پیشرفت کنند . به همین علت به معرفی و بررسی برخی نرم افزارهای مهندسی عمران پرداخته‌ایم . شما در این مطلب با نرم افزارهای زیر آشنا خواهید شد:

نرم افزار-اتوکد

نرم‌ افزار اتوکد (AutoCAD)

بدون شک نرم افزار اتوکد اولین و مهم‌ترین برنامه‌ی موردنیاز هر مهندس عمران است . اتوکد برای رسم دقیق و سریع‌ترسیمات فنی و مهندسی به کار می‌رود. اتوکد چنان جایگاهی دارد که از آن به عنوان نرم افزار مادر نقشه کشی یاد می‌کنند . البته سال‌ها است که به عنوان نرم افزار شماره یک دنیا  در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین با توجه به کاربرد گسترده اتوکد در رشته‌های مختلف ، دارای نسخه‌های متفاوتی می باشد . نسخه‌های اتوکد مربوط به رشته‌ی مهندسی عمران به شرح زیر است:

اتوکد برای عمران و راه‌سازی AutoCAD Civil 3D
اتوکد برای جغرافیا و شهرسازی AutoCAD Map 3D
اتوکد برای تاسیسات و لوله کشی AutoCAD MEP
اتوکد برای ابزار آلات و نقشه های تاسیساتی AutoCAD P&ID
نرم افزار-ایتبس

نرم افزار ایتبس (ETABS)

ایتبس ، یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران قدرتمند جهت تحلیل ، آنالیز و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی می‌باشد. نرم افزار ایتبس با خلاقیت‌هایی که ارائه داد ، انقلابی در تحلیل سازه‌ها ایجاد کرد . نرم افزار ایتبس می‌تواند تمامی المان‌های مورد نیاز را طراحی کند.هم‌چنین تحلیل‌های غیرخطی استاتیکی و دینامیکی را به صورت عملی قابل استفاده کرده است.

نقطه قوت ایتبس این است که می‌تواند با استفاده از مدل سازی ، قدرت تحلیل خطی و غیرخطی ، طراحی بخش عمده ای از مصالح ، گزارش‌های گرافیکی  و همچنین  نقشه‌های شماتیک ، کاربران را قادر می سازد تا به راحتی این تحلیل و مدل سازی را درک کنند.

civil-engineer-Tekla structures

تکلا استراکچرز (Tekla Structures)

در نقشه‌های ساخت ، جزئیات سازه به صورت کلی بیان شده است . بسیاری از افراد مانند کارگران خط تولید قادر به درک آن نیستند. بنابراین نیاز است که کلیه‌ی نقشه‌ها ، به نقشه‌های کارگاهی تبدیل شوند . برای طراحی نقشه‌های کارگاهی از نرم افزار تکلا استراکچرز استفاده می‌کنیم .

تکلا استراکچرز با نام قدیمی( Xsteel )  ازدسته نرم افزارهای کاربردی و قدرتمند و بسیار پرطرفدار برای مهندسین عمران است. تکلا در زمینه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و سه بعدی کردن سازه‌های ساختمانی می باشد. تکلا استراکچرز با قابلیت مدل سازی تمامی جزییات سازه مانند تیر، ستون، مهاربندها، اتصالات و اجزا، پیج و مهره، جوش، برش گیر و… می‌تواند تمامی مشکلات احتمالی اجرایی سازه را به مهندسین عمران متذکر شود .

از این رو یادگیری این نرم افزار کاربردی  برای مهندسان عمران فعال در حوزه‌های طراحی، ساخت و اجرای سازه‌ها، به خصوص فولادی توصیه می‌شود. همچنین مهندسین مترور که در زمینه‌ی برآورد هزینه‌های سازه فعالیت می‌کنند می‌توانند از تکلا استفاده کنند .

مهندسی عمران- نرم افزار سیف

نرم افزار سیف (SAFE)

سیف ، نرم افزاری قدرتمند ، با گرافیک بالا وعین حال ساده‌ای است که به منظور طراحی فوندانسیون‌ها و دال‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرد. دال‌های بتنی، دال یکطرفه، دال تخت با کتیبه، دال دوطرفه با تیر، دال پس کشیده با تیر، دال تخت پس کشیده و فونداسیون‌ها و انواع سقف‌های بتنی سازه‌ای مانند دال‌های تخت و مجوف از جمله دال‌هایی هستند که به وسیله‌ی برنامه  سیف مورد طراحی و تحلیل واقع می‌شوند .

دربرنامه سیف، رفتار خاک با استفاده از فنرهای خطی که سختی آن‌ها براساس ضریب عکس‌العمل بستر به دست می‌آید، مدل سازی می‌شود. همچنین این برنامه قابلیت تحلیل رفتار غشایی یا تنش ، رفتار خمشی یا کرنش رفتار پوسته‌ای یا ترکیبی را نیز داراست .

عمران-ژئواستودیو

ژئواستودیو (geostudio)

ژئواستودیو ، نرم افزاری برای محاسبات مسائل بسیار پیچیده‌ی ژئوتکنیکی است . ژئواستودیو با دارا بودن کتابخانه‌ی کاملی از انواع مدل‌های رفتاری خاک ، به کاربر آزادی عمل بیشتری در مدل‌سازی می‌دهد.هم‌چنین کاربر قادر به مدل‌سازی رفتار بیشتر مصالح ژئوتکنیکی خواهد بود.این نرم افزار به منظور پیش‌بینی رفتار خاک و بررسی و تحلیل تنش وکرنش ، جریان ، جابه‌جایی یا تراوش طراحی شده است.

همچنین این نرم افزار قادر به تحلیل پایداری شیروانی‌ها وسدهای خاکی ، تحلیل دینامیکی سازه‌ها و مدل‌سازی نیلینگ است.مدل‌سازی پدیده‌ی روانگرایی در خاک‌های مستعد ، شبیه‌سازی پدیده‌ی نشست  ، تغییر شکل زمین و انتقال گرما و جرم در خاک و سنگ نیز از قابلیت‌های ژئواستودیو است.

civil-engineer-Plaxis

نرم افزار پلکسیس (Plaxis)

نرم افزار پلکسیس یکی دیگر از نرم افزارهای مهندسی عمران است که برای تحلیل و مدل سازی ، تغییر شکل‌ها و پایداری پروژه‌های مهندسی در حوزه‌ی ژئوتکنیک به کار می‌رود. پلکسیس توانایی مدل سازی رفتار غیرخطی و وابسته به زمان خاک را دارا می‌باشد . همچنین پلکسیس می‌تواند به وسیله ی المان های مثلثی 6 و 15 گره‌ای ، خاک برداری و خاک ریزی مرحله‌ای را مدل سازی نماید . علاوه برموارد فوق تحلیل سازه‌هایی هم‌چون تونل‌ها، خاکریزها، گودبرداری‌ها، فونداسیون‌ها و معادن با استفاده از پلکسیس امکان‌پذیر می‌باشد.

عمران-نرم افزار سپ

نرم افزار سپ(SAP)

SAP، از نرم افزارهای رشته‌ی عمران است که در عین کاربردی بودن ، دارای محیطی ساده است .SAP به منظور طراحی و آنالیز سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . محیط گرافیکی و سه بعدی آن سبب می‌شود مدل سازی و تجسم سازه مورد نظر افراد بسیار ساده باشد و به راحتی مورد تحلیل قرار گیرد .

تحلیل استاتیکی و دینامیکی سازه‌ها ،تحلیل خطی و غیر خطی المان‌های سازه ای شامل تیر ،ستون ، خرپا و رفتارغشایی و پوسته‌ای،سیستم‌های مختصات چندگانه ،انواع مختلف بارگذاری و همچنین طراحی پل‌ها از ویژگی‌های این نرم افزار است. به همین سبب آن را به یکی از قوی ترین نرم افزار‌های مهندسی عمران درحوزه‌ی سازه تبدیل کرده است .

civil-engineer-STAAD.Pro

نرم افزار STAAD.Pro

STAAD.Pro  یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین نرم افزارهای رشته‌ی عمران برای  مدل سازی، تجزیه و تحلیل و طراحی سازه‌ها می باشد . STAAD.Pro   توانایی تجزیه و تحلیل استاتیکی، P-Delta، تجزیه و تحلیل غیر خطی، پیچش و تجزیه و تحلیل کابل در سازه ها را دارا می‌باشد . نقطه‌ی قوت این نرم‌افزار توانایی تحلیل سازه‌ها با مصالحی متفاوت نظیر فولاد، بتن، چوب، آلومینیوم و مقاطع عرضی است. 

قابلیت‌های مربوط به محاسبات دینامیکی و بررسی رفتار و کنش خاک – سازه همراه با نتایج خروجی منحصر به فرد، STAAD.Pro را تبدیل به یک نرم افزار کاربردی کرده‌است.

در دنیای امروز که طراحی سازه در جهان با نرم افزارها بسیار راحت‌تر و با درصد خطای کمتر می‌باشد ، نمی‌توان تنها به آموخته‌های دانشگاه اکتفا کرد. باید دانش و اطلاعات خود را با علم روز دنیا جلو ببریم . اولین قدم برای این کار یادگیری نرم افزارهای رشته‌ی عمران است . اولین قدم را قوی و محکم برداریم.

شما چه نرم افزارهایی مرتبط با رشته‌ی عمران می‌شناسید ؟ سوالات و نظرات خود را این پایین با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *