مهندسی ژئوتکنیک (خاک و پی) و همه چیز درباره آن

خاک و پی

مهندسی ژئوتکنیک یا همان مهندسی خاک و پی شاخه ای از مهندسی عمران است که به بررسی رفتار مصالح زمین و سازه‌های احداث شده روی آن می‌پردازد.

در این مقاله به چه موضوعاتی می‌پردازیم؟

مهندسی ژئوتکنیک چیست؟

مهندسی ژئوتکنیک علمی شامل کاربرد مفاهيم مکانيک و دینامیک خاک ومکانيک سنگ و زمین شناسی مهندسی است. این مهندسی در طراحی پى سازه‌های عمرانی نظیر؛ تونل، سد، خاک ریز و هر عملیات خاکی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین راه حل های مناسب برای به سازی شرایط زمین و پیشرفت بشر ارائه می‌دهد.

مهندسی ژئوتکنیک

وظایف یک مهندس ژئوتکنیک

به طور معمول در هر پروژه عمرانی نظیر ساختمان سازی، مهندس ژئوتکنیک برای ترسيم پروفیل خاک به این صورت عمل می کند که خاک های جمع آوری شده از محيط های اطراف را به آزمایشگاه می برد و میزان تخلخل، اشباع، چگالی، اندازه دانه، رطوبت بهینه و دیگر فاکتور های موثر در طراحی پی سازه را اندازه گیری می کند.

مهندسان خاک و پی بعد از این عملیات میدانی، با توجه به اصول مکانیک خاک به بررسی کیفیت و میزان تحمل فشار و تنش خاک می پردازند. مهندسان ژئوتکنیک باید تعيين کنند که عواملی از قبیل فرسایش و شیب باعث بروز خطر در پروژه می شود یا خیر؟ همچنین باید خطرات احتمالی از زمین لرزه و روانگرایی در پروژه در نظر گرفته شود. سپس انواع پی، سازه‌های نگهبان، عملیات خاکی و روسازی پروژه، طراحی و تحلیل می گردد.

برنامه درسی رشته مهندسی ژئوتکنیک

واحدهای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی ژئوتکنیک نیز مانند سایر گرایش های عمران در دوره پژوهش محور 32 واحد است . 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمينار و 6 واحد پروژه است.

دروس اصلی گرایش خاک و پی عبارتند از:
رياضيات عالی مهندسی ، مکانیک خاک پیشرفته، دینامیک خاک، مهندسی پی پیشرفته

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از: مکانیک سنگ، مکانیک محیط‌های پیوسته، روش های عددی در مکانیک خاک، روش اجزاء محدود، سدهای خاکی، مهندسی تونل، ژئوتکنیک دریائی، تحقيقات محلی در ساختگاه، ژئوتکنیک زیست محیطی، اندرکنش خاک و سازه، به‌سازی خاک، آزمایشگاه مکانیک خاک پیشرفته، آزمایشگاه دینامیک خاک، تحقيق در عملیات و ..

اگر دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران هستید و به گرایش خاک و پی علاقه مندید، دروس مهم مورد نیاز دوره کارشناسی را بدانید:
مکانیک خاک و آزمایشگاه مکانیک خاک، مهندسی پی، استاتیک، مقاومت مصالح، دینامیک خاک، رياضيات.

دانشگاه های مطرح رشته مهندسی ژئوتکنیک در کشور

دانشگاه‌های تهران در زمینه مهندسی ژئوتکنیک یا همان خاک و پی دانشگاه‌های مطرحی به شمار می‌آیند. به طور خاص می‌توان دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را نام برد. از دانشگاه‌های خارج از تهران نیز می‌توان به دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شیراز اشاره کرد.

مهندسی ژئوتکنیک

 

نرم‌افزارهای مورد نیاز مهندس ژئوتکنیک

نرم‌افزار‌های مورد نیاز مهندس ژئوتکنیک عبارتند از:

نرم‌افزار Geolab

Geolab مجموعه قدرتمندی در زمینه مهندسی ژئوتکنیک است. از ابزارهای محاسباتی و اطلاعاتی در حوزه مهندسی خاک و پی براساس استاندارد‌های ASTM استفاده شده است.

نرم‌افزار Geofault

نرم افزار GeoFault ابزاری کارآمد در مهندسی ژئوتکنیک جهت بررسی لرزه‌خیزی گسل‌ها می‌باشد. همچنین شتاب لرزه‌ای هریک از گسل‌ها را محاسبه می‌کند.

نرم‌افزار so_foundation

So – foundation نرم افزاری است ظرفيت باربری شالوده‌های سطحی در حالت استاتیکی با در نظر گرفتن همزمان دو معيار گسیختگی برشی و کنترل نشست مجاز است.

نرم‌افزار Geo5

Geo5یک مجموعه نرم افزاری بزرگ در مهندسی ژئوتکنیک است، که راه حل‌های جامعی را برای انجام وظایف و حل مسائل ژئوتکنیکی در اختیار کاربران قرار می دهد. این مجموعه امکاناتی نظیر آناليز استحکام سطوح شیب دار و طراحی خاک برداری، طراحی فونداسيون سطحی و عميق، آنالیز نشست، زیرگذر و محورها، بررسی زمین شناختی، و آزمایش صحرایی را ارائه می دهد.

نرم‌‌افزار plaxis

plaxis یک نرم‌افزار ژئو تکنیکی می باشد که با استفاده از آنالیز المان‌ها، رفتار خاک را مدل‌سازی کرده و مورد تحلیل قرار می دهد.

 

برای آشنایی با نرم افزار های دیگر مهندسی عمران که در این مسیر می توانند بسیار کاربردی باشند و برای رشد در این مسیر به شما کمک کند، اینجا را کلیک کنید.

بازارکار و آینده شغلی مهندس ژئوتکنیک

از آن جایی که سازه ها بر ‌روی خاک احداث می شود، حضور یک متخصص در زمینه مهندسی ژئوتکنیک در هر پروژه عمرانی ضروری است. در واقع مهندسی ژئوتکنیک رامی‌توان پایه و اساس مهندسی سازه دانست.

فارغ التحصیلان گرایش مهندسی خاک و پی می توانند در شرکت های مشاور، آزمایشگاه های مکانیک خاک، دفاتر فنی شرکت های پیمانکاری، پروژه های زیست محیطی و یا در کارهای اجرایی مشغول به کار شوند.همچنین پیش‌بینی می‌شود، به‌دلیل پیشرفت فناوری و نوآوری در مصالح جدید، تقاضا طرح‌های ژئوتکنیکی بیشتر شود و شاهد پیشرفت شگرفی در بازار کار مهندسی ژئوتکنیک باشیم.

برای اطلاع از شرایط و مزایای کار در شرکت های مشاور به این مقاله مراجعه کنید.

از آن جایی که محیط کاری یک مهندس ژئوتکنیک ممکن است دائما در حال تغییر باشد، پس باید اطلاعات خود را در زمینه تجهیزات جدید و مقررات ایمنی به‌روز رسانی کند. این عمل هم باعث بالا رفتن اطلاعات صنعتی و علمی یک مهندس خاک و پی می شود و همینطور فرصت های شغلی زیادی را بدست می آورد.

مهندسی خاک

در آخر…

اگر در زمینه مهندسی ژئوتکنیک و دیگر گرایش‌های مهندسی عمران به دنبال کار هستید، باید با نحوه نوشتن یک رزومه حرفه ای آشنا باشید تا بتوانید نظر کارفرمایان را به خود جذب کنید.

در ضمن شما می توانید رزومه خود را در سایت ما ثبت کنید، تا هزاران کارفرما شما را ببینند و بر اساس توانایی هایتان مشغول به کار شوید. 

اگر تجربه یا سوالی دارید با ما به اشتراک بگذارید و سایت ما را به مهندسان جویای کار معرفی کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *