استخدام مهندس اجرایی عمران

استخدام مهندس اجرایی عمران

برای بررسی استخدام مهندس اجرایی عمران ابتدا لازم است با مسئولیت ها و وظایف یک مهندس اجرایی عمران آشنا شویم.

وظایف و مسئولیت های یک مهندس اجرایی عمران

مهندس اجرایی ساختمان نماینده فنی کارفرما در اجرای ساختمان بوده و پاسخگوی تمامی مراحل اجرای کار به ناظر یا ناظران و دیگر مراجع کنترل کننده می باشد.کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقیقی و دفاتر مهندسی به عنوان مجری طبق دستورالعمل های وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام گیرد.

مجری ساختمان مسئولیت کنترل صحت انجام کلیه عملیات اجرای ساختمان را برعهده دارد و در اجرای این عملیات باید مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی، و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت نمایند.

هم چنین مجری باید برنامه زمان بندی کارهای اجرایی را به اطلاع ناظر رسانده و کلیه عملیات های اجرایی خصوصا قسمت هایی از ساختمان که پوشیده خواهد شد را با هماهنگی ناظر اجرا کرده و شرایط نظارت برای ناظر یا ناظرین ساختمان را فراهم کند.

استخدام مهندس اجرایی عمران

وظایف یک مهندس اجرا به ترتیب به این صورت است:

  • در ابتدای پروژه لازم است تا مجری ساختمان به بررسی دقیق نقشه ها بپردازد و در صورت رویت اشکال یا ایراد در آن نظرات پیشنهادی خود را برای اصلاح به طراح و محاسب به صورت کتبی اعلام نماید.
  • در حین اجرای پروژه چنان چه مهندس مجری تغییر در برنامه تفضیلی پروژه را ضروری تشخیص دهد، قبل از موعد انجام کار مراتب را با ذکر دلیل و به صورت کتبی به کارفرما اطلاع دهد. لازم به ذکر است که اعمال هرگونه تغییرات مستلزم کسب مجوز از ناظر ساختمان می باشد.
  • هم چنین مجری پروژه موظف است از مهندسان عمران و رشته های دیگر ساختمان، کاردان های فنی، معماران تجربی، کارگران و استاد کاران و هم چنین عوامل فنی ماهر در اجرای پروژه استفاده کند، هم چنین مصالح مورد استفاده توسط مجری ساختمان باید مصالح مطابق مشخصات فنی نقشه ها باشد.
  • همان طور که شروع کار مجری ساختمان با استفاده از نقشه هایی است که محاسب در اختیار او گذاشته است پایان کار مجری ساختمان نیز منجر به تهیه نقشه های جزئیات به همان صورتی که اجرا شده اعم از معماری، سازه، تاسیسات و … می شود. ای نقشه ها باید به تایید ناظر یا نظران رسیده و یک نسخه از آن هم به کارفرما ارائه شود.
  • و یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در اجرای ساختمان ها رعایت اصول ایمنی و حفاظت اولیه در کارگاه محل پروژه و ساختمان های اطراف آن و هم چنین رعایت مسایل زیست محیطی کارگاه می باشد.
  • همچنین مهندس مجری ساختمان موظف است قبل از شروع عملیات اجرایی پروژه مشخصات ساختمان در دست احداث را بر روی تابلویی در کنار معبر عمومی به طوریکه از فاصله مناسب برای عموم افراد قابل دیدن باشد، درج نماید. این تابلو تا زمان پایان کار باید باقی بماند. ابعاد و اندازه و مشخصات تابلو توسط سازمان نظام مهندسی مشخص می شود.
  • مهندس مجری ساختمان (حقیقی یا حقوقی) موظف است تمامی ساختمان های احداثی خود را تحت پوشش بیمه کیفیت اجرای ساختمان از طریق شرکت های بیمه قرار دهد.

استخدام مهندس اجرایی عمران

مهارت های لازم مهندس اجرایی عمران

حال که وظایف یک مهندس اجرایی را دانستیم باید با مهارت های لازم برای فعالیت در این حوزه نیز اشنا شویم:

یک مهندس اجرا باید با نحوه اجرای عملیات های عمرانی نظیر قالب‌بندی، بتن‌ریزی، اقدامات ایمنی و دیگر فعالیت‌های اجرایی آشنایی داشته باشد و بتواند آن‌ها را در محل پروژه به خوبی مدیریت کند.

مهارت‌های اجرایی، علاوه بر دانش کافی در زمینه نحوه اجرای فعالیت‌ها، به توانایی رهبری افراد، مدیریت وظایف، ارتباط کلامی و مذاکره نیز بستگی دارند. اکثر مدیران موفق، تجربه کار به عنوان یا کارشناس یا مسئول واحدهای اجرایی را در کارنامه خود دارند.

محل کار

دفتر مهندسی اجرای ساختمان باید دارای محل ثابت و مشخص باشد و مسئول دفتر موظف است در صورت تغییر محل دفتر مراتب را به سازمان نظام مهندسی اعلام نماید.

 

ما در این مقاله به طور کلی به وظایف، مسئولیت ها، مهارت ها و محل کار یک مهندس اجرایی عمران برای استخدام در این حوزه پرداختیم.

و در اخر ممنون میشیم که نظرات و تجارب خود رو با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *