استخدام مهندس عمران جهت مدیرپروژه

استخدام مهندس عمران جهت مدیرپروژه

امروزه برای شروع و پیشرفت هر پروژه ای استخدام مهندس عمران جهت مدیرپروژه برای بهبود عملکرد کسب و کار بسیار لازم است.درواقع مدیرپروژه مسئولیت نظارت و کنترل روند اجرای پروژه از آغاز تا پایان را برعهده دارد تا درآخر پروژه مورد نظر را به اهداف نهایی خود برساند.به همین علت تمامی سازمان ها و شرکت های کوچک و بزرگ عمرانی و غیرعمرانی به استخدام مدیرپروژه نیاز دارند.

اکثر مدیران پروژه در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده اند،اما لازم به ذکر است که برای پروژه های تخصصی عمرانی، استخدام مدیرپروژه ای که در همان حوزه تحصیل نموده در اولویت قرار دارد.در این مقاله به مهارت های لازم برای استخدام شدن به عنوان مدیرپروژه پرداخته شده و درنهایت راهنمایی های لازم انجام شده تا مهندسین عمران بتوانند به کمک عمران جاب رزومه خود را جهت استخدام شدن به عنوان مدیرپروژه تهیه و آماده سازی کنند.

مدیرپروژه به چه کسی گفته می شود؟

همانطور که در ابتدا ذکر شد، مهندس عمران مدیرپروژه مسئول رهبری پروژه از آغاز، برنامه ریزی، اجرا ،کنترل و پایان آن است. یک مهندس عمران مدیرپروژه از همان ابتدا با افراد زیادی از کارفرمایان گرفته تا سایر سرپرستان داخلی و خارجی و کارگران همواره در ارتباط است و در واقع مسئول کنترل و هماهنگ سازی این افراد خواهد بود.پس علاوه بر مهارت های مدیریتی یک مهندس عمران مدیر پروه باید از مهارت های ارتباطی نیز بهره مند باشد.

شرکت‌ ها و سازمان‌ ها برای انجام پروژه‌ های مهم و حساس به استخدام مدیر پروژه نیاز دارند و فردی که این مسئولیت را برعهده می‌گیرد به توانایی‌‌ ها و مهارت‌ های تخصصی بالایی نیاز دارد. علاوه براین مهندسین مدیر پروژه برای استخدام شدن نیاز به چندین سال سابقه کار مدیریتی دارند.

مدیرپروژه چه وظایفی دارد؟

کارفرمایان هر پروژه قبل از شروع کار اهدافی را برای آن پروژه ارائه می دهند. مهندس عمران مدیرپروژه موظف است این اهداف را شناسایی کند و در مراحل کار به دقت به کار بندد. این که پروژه در چند مرحله تحویل داده می‌شود و چه هزینه‌ای برای آن دریافت می‌ شود از وظایف مدیر پروژه است.

مدیران پروژه وظیفه دارند این 8 بعد پروژه را مدیریت کنند:

1. مدیریت و تعیین محدوده و وسعت کلی پروژه

2. زمانبندی و مدیریت زمان

3. بودجه و مسائل مالی

4. مدیریت ریسک

5. مدیریت کیفیت

6. مدیریت منابع

7. مدیریت ذینفعان

8. مدیریت ارتباطات

درآمد مهندس عمران مدیرپروژه

واضح است که مدیریت پروژه دارای پیچیدگی های زیادی است و همانطور که گفته شد مدیرپروژه وظایف سنگین و زیادی برعهده دارد به همین دلیل هم درآمد نسبتا بالایی دارد. سطح حقوق و دستمزد یک مدیر پروژه بسته به نوع پروژه و شرکت، گستردگی آن، اهداف مالی، توان مالی و برخی عوامل دیگر ممکن است متفاوت باشد.

در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مدیر کنترل پروژه مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.با این حال، عواملی مثل تجربه کاری، تحصیلات، مدارک مرتبط، مهارت‌ها و توانایی های ویژه و … هم بر میزان حقوق و دستمزد یک مدیر پروژه تاثیرگذار هستند.

مهارت های لازم برای استخدام شدن به عنوان مدیرپروژه

مهندسین عمران علاوه بر میزان تحصیلات در این رشته نیازمند یک سری مهارت های تخصصی تر در زمینه مدیریت پروژه می باشند. همچنین مهندس عمران مدیر پروژه می بایست توانایی های فردی خود را در زمینه مدیریت تقویت کند.

مهارت های حرفه ای مدیریت پروژه عبارتند از:

 • سابقه کار در مدیریت پروژه
 • تسلط و آشنایی با نرم افزارهای مایکروسافت ورد به ویژه اکسل
 • تسلط بر نرم افزار های مدیریت پروژه
 • آشنایی با تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت پروژه (مثل اسکرام/چابک)

مهارت های فردی مدیرپروژه شامل:

 • مهارت و توانایی رهبری
 • مهارت‌های ارتباطی قوی (گفتاری و نوشتاری)
 • توانایی انجام و مدیریت چندکار به صورت همزمان
 • توانایی کار در شرایط پراسترس و پرتنش
 • نظم و زمانبندی خوب و مدیریت زمان عالی
 • توانایی مدیریت بحران و یافتن راه حل
 • تفکر تحلیلی قوی
 • توانایی کار انفرادی و گروهی
 • داشتن دید کلی و جامع در عین ریزبینی و دقت به جزئیات
 • مهارت‌های حل مسئله و مدیریت بحران

قدمی نو برای استخدام شدن

تا به اینجا با مهارت های لازم برای استخدام شدن به عنوان مهندس عمران مدیرپروژه آشنا شدیم. حال برای استخدام شدن به عنوان مهندس عمران مدیرپروژه باید علاوه بر کسب مهارت و تجربه قدمی نو برداشت. عمران جاب این فرصت را برای مهندسین عمران فراهم آورده که بتوانند رزومه کاری خود را ایجاد کنند تا قدمی تازه برای استخدام شدن در شغل مناسب خود بردارند.

مهندسین عمران در عمران جاب می توانند با ذکر مهارت ها و سابقه کار خود رزومه ای قوی برای دیده شدن به عنوان مهندس عمران مدیرپروژه تهیه کنند تا سایر شرکت ها و سازمان ها بتوانند بستر همکاری با آنان را فراهم آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *