استخدام مهندس عمران با سابقه 20 سال

استخدام مهندس عمران با سابقه 20 سال

برای آشنایی با استخدام مهندس عمران با سابقه 20 سال با یکی از مهندسین سازه جناب آقای دکتر افشین مولازاده مصاحبه ای انجام دادیم. موضوع این مصاحبه میزان اثر سابقه کار و مهارت روی استخدام مهندس عمران است.

عرض سلام و احترام خدمت آقای دکتر مولازاده. ممنون از اینکه وقتتون را در اختیار عمر جاب قرار دادید. اگر فرمایشی دارید بفرمایید.

عرض سلام و ادب دارم خدمت شما. بسم الله الرحمن الرحیم، خوشحال هستم که نسل جوان جامعه ی ما در پی پیشرفت و آبادانی بازار کار ساختمان هست. برای افراد نسل جوان که می خواهند وارد این رشته شوند، آرزوی موفقیت دارم. در خدمتتون هستم.

1. خودتون را معرفی می فرمایید.

افشین مولازاده هستم. مهندس راه و ساختمان ، دکتری سازه و لیسانس اقتصاد ، مهندس مشاور و اجرا و مدیریت پروژه های EPC ، کارشناس رسمی سازمان استاندارد ایران ، نظارت بر اجرا و تدوین استاندارهای ساختمانی، بازرس سازه سازمان نظام مهندسی استان تهران.

2. چند سال سابقه کار در رشته عمران دارید؟

بنده سابقه ی 30 سال فعالیت در حوزه ی راه و ساختمان را دارم.

3. به نظر شما سابقه کار بالا تا چه حد برای یک مهندس عمران می تواند کمک کننده باشد؟

به صراحت عرض می کنم خیلی زیاد، خصوصا در خدمات مهندس اجرا و نظارت، مشاوره و طراحی تجربه حرف اول را می زند. در واقع استخدام مهندس عمران با سابقه 20 سال بسیار راحت تر از یک مهندس تازه کار می باشد. این تجربه کاری بالا باعث سرآمد شدن و در نهایت انتخاب یک مهندس می شود. اما نکته ی مهم و تاثیر گذار روی تجربه و سابقه کار، ارتقای مهندس با ابزارهای روز و تکنولوژی امروزه و به روز بودن مهندس همراه با آهنگ رشد تکنولوژی است.

4. در بازارکار امروزه ی کشور ما در رشته ی عمران فقط با سابقه ی کار بالا می شود مشغول به کار شد یا مهارت هم روی استخدام مهندس عمران تاثیری دارد؟

طبیعتا مهندسی همراه با سابقه کار و مهارت در اولویت قرار دارد همانطور که پیش تر خدمتتون عرض کردم استخدام مهندس عمران با سابقه 20 سال ( اندکی کمتر یا بیش تر )  بسیار راحت تر و فرصت های شغلی برای این اشخاص به مراتب بیش تر است. اما اگر بخواهم مهارت و سابقه کار را جدا از هم و تفکیک شده بیان کنم، یعنی به صورت ترکیب وزنی می توان گفت مهارت 60 درصد و سابقه 40 درصد اثر وزنی دارد. به طور کلی سابقه بدون مهارت مفید نیست و مهارت در بازار کار امروزه ی کشورمان اثر بیشتری دارد. خصوصا که امروزه به مهندسین عمران با دانش و مهارت بالا و همین طور انگیزه و پشتکار فراوان نیاز داریم.

5. مهارت های مورد نیاز یک مهندس عمران چیست؟

آن چیزی که ما به مهندسین عمران که می خواهند وارد کار بشوند از تقریباً انتهای سال اول توصیه می کنیم این است که بروند اتوکد را به طور کامل یاد بگیرند و همین طور نرم افزارهای طراحی و آنالیز ، یک نیاز کلی برای مهندسینی است که می خواهند در این رشته فعالیت کنند. طبعا اکسل هم مکمل سال های آتیه مهندسی آن فرد است.

روابط عمومی در کار برای افرادی که سازه دوست دارند و می خواهند وارد کارگاه اجرایی شوند بخش بسیار مهمی است. چون یک فرد دانشجو که فارغ التحصیل شده به کارگاه های ساختمانی می رود باید بتواند از طریق ادبیات و روابط عمومی با یک کارگر ساده تا یک فرد عالی رتبه مملکتی ارتباط برقرار کند و مهارت روابط عمومی داشته باشد.

خب این رشته نیاز به تجربه داره یعنی می توان گفت رشته سازه و راه و ساختمان یک رکن دیگرش تجربه است. و نکات ذکر شده مقدمات خلاصه ای از نیازهای ورود به این حرفه و مهارت است.

آقای دکتر مولازاده خیلی ممنون که وقتتون را در اختیار عمران جاب قرار دادید ، پرسش های من تموم شدن اگه سخن آخری دارید بفرمایید.

من هم تشکر می کنم از شما به عنوان یک مجموعه ای که همگام با نسل جدید در فضای مجازی فعالیتی بسیار ارزشمند را پیگیر هستید. امیدوارم که در تربیت نسل جدید، در شکوفایی بخش عمران، بتوانید قدم های مفید و موثری را بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *