استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار

استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار

در مقاله استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار، به بیان مهارت هایی که دانشجویان مهندسی عمران و مهندسان عمران جوان باید برای ورود به بازار کار یاد بگیرند و همچنین نحوه کارآموزی آنها میپردازیم. زیرا مهندسان عمران بدون سابقه کار هم با کسب مهارت و کارآموزی میتوانند رزومه خوبی برای استخدام در شرکت های عمرانی ارائه دهند. پس با ما همراه باشید.

مهارت های لازم برای استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار

با توجه به حساس بودن شغل مهندسی عمران، شرکت های عمرانی به دنبال مهندس عمران ماهر و با تجربه هستند. اما اگر مهندس عمرانی تازه فارغ التحصیل شده باشد و یا به تازگی قصد ورود به بازار کار را داشته باشد، با توجه به اینکه تجارب لازم را در زمینه مهندسی عمران ندارد، در اولین گام باید به کسب مهارت های لازم و تسلط در آن ها بپردازد؛ تا بدین صورت بتواند به فردی ماهر تبدیل شود و این یکی از فاکتورهایی است که شرکت های مهندسی عمران به دنبال آن در بین مهندسان عمران هستند. این مهارت ها را میتوان در دسته بندی مهارت های سخت و نرم قرار داد. در این مقاله به توضیح این مهارت ها میپردازیم.  هم چنین برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله ای که خصوص استخدام مهندس عمران تازه فارغ التحصیل در سایت منتشر کردیم مطالعه کنید.

استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار

مهارت های نرم

 • مهارت های ریاضی و حل مسئله: یک مهندس عمران باید بداند که با وارد شدن به این رشته، قرار است با دروسی سر و کار داشته باشد که بیشتر آن ها را ریاضی تشکیل داده است. بنابراین ریاضی و منطق برای حل مسائل در مهندسی عمران بسیار مهم است.
 • مهارت های ارتباطی: این گونه مهارت ها هنگام انجام مذاکرات و بستن قرارداد و… برای یک مهندس عمران به کار می آیند و بسار هم واجب هستند. بنابراین مهندسان عمران بدون سابقه کاری باید بر روی مهارت های ارتباطاتی خود کار کنند.
 • مهارت در کار تیمی: از دیگر مهارت های مهمی که مهندسان عمران باید به یادگیری آن توجه کنند، مهارت کار تیمی است. مهندسان عمران جوان و بدون سابقه کاری باید بدانند که با ورود به حوزه کاری مهندسی عمران با تیمی متشکل از مهندسان در زمینه های نقشه برداری، معماری، مکانیک، برق و… روبه رو میشوند و باید خود را با تیم هماهنگ کنند تا به مشکل برنخورند.
 • مهارت های مدیریتی و سازماندهی: یک مهندس عمران باید توانایی مدیریت و نظم دادن به کارها و وظایف خود را داشته باشد. این خیلی مهم است که یک مهندس عمران بدون سابقه کار بتواند به مسئولیت هایی که به او محول شده به خوبی و با نظم، رسیدگی و مدیریت کند؛ زیرا باعث ایجاد دید مثبت کارفرما نسبت به او میشود.
 • مهارت مدیریت زمان: مدیرت زمان را میتوان از زیرشاخه های مهارت سازماندهی و نظم که قبلا به آن اشاره شد در نظر گرفت. در واقع مدیریت زمان و سازماندهی وقت برای یک مهندس عمران که قرار است در زمانی مشخص و تعیین شده پروژه ای را به کارفرما تحویل دهد، بسیار مهم است.
 • مهارت خلاقیت در کار: خلاقیت عنصری است که باعث میشود یک کار یک فرد خاص و متمایز از افراد دیگر بنظر برسد. بنابراین خلاقیت هم فاکتوری مهم برای مهندسان عمران بدون سابقه کار است؛ تا بدین ترتیب بتوانند نظرات کارفرمایان را جلب کنند و در بین مهندسان عمران تازه کار که در کار خود خلاق نیستند، خاص و منحصر به فرد باشند تا راحت تر استخدام شوند.

از دیگر مهارت های نرم که مهندسان عمران باید بر آنها مسلط باشند عبارت اند از:

 • مهارت در تصمیم‌گیری
 • قابلیت سازگاری با فناوری‌ های جدید
 • توانایی کار تحت فشار

استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار

مهارت های سخت

 • آشنایی با قوانین سازمان نظام مهندسی: برای استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار یکی از موارد مهم که هر مهندس تازه کاری باید داشته باشد، آشنایی با قوانین و مقررات نظام مهندسی است. حتی برای استخدام شدن در شرکت های عمرانی، مهندس عمران باید پروانه نظام مهندسی هم داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیش تر در خصوص آزمون نظام مهندسی اینجا کلیک کنید.
 • توانمند بودن در انجام دستی و نرم‌ افزاری محاسبات مهندسی: هر مهندس عمران باید بتواند محاسبات مهندسی را حین انجام پروژه انجام دهد. از دلایل لزوم تسلط بر دانش ریاضی هم به همین جهت است.
 • مهارت محاسبه ی هزینه‌ی پروژه: یک مهندس عمران باید بتواند پروژه ای که به او محول شده را برآورد کند و هزینه آن را تخمین زده و به کارفرما گزارش کند و این بسیار مهم است.
 • توانایی کار با نرم افزارهای عمرانی مرتبط با شاخه شغلی: مهندسان عمران در هر گرایشی که تحصیل کرده باشند و در هر شاخه شغلی عمران که بخواهند کار کنند، باید بتوانند با نرم افزار های مربوط به آن گرایش و شاخه کار کنند. نرم افزارها کار را برای مهندسان عمران راحت کرده و به آن ها کمک می کند تا بتوانند کار را دقیق تر و در مدت زمان کمتر انجام دهند و بتوانند راحت تر پروژه را اصلاح کنند. نرم افزارهایی مانند civil 3D, microtation, autocad و…

از دیگر مهارت های سخت که هر مهندس عمران باید با توجه به گرایش و شاخه شغلی خود بر آن ها تسلط داشته باشد، عبارت اند از:

 • مهارت در آزمایش کردن مصالح
 • مهارت انجام یا نظارت بر نقشه‌برداری
 • دانش عمیق از اصول مهندسی
 • تعیین مدت زمان لازم برای تکمیل پروژه
 • تحلیل گزارش‌ های نقشه‌برداری، نقشه‌ ها و داده‌ ها برای طراحی پروژه

برای اطلاع از اینکه چطور می توانید شروع به کار کنید، توصیه می کنیم مقاله شروع به کار یک مهندس عمران را نیز مطالعه کنید.

استخدام مهندس عمران

کار آموزی

درست است که یادگیری مهارت های گفته شده و تسلط داشتن بر آن ها، بسیار ضروری است و یکی از ملاک های مهم در استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار می باشد؛ اما داشتن تجربه ی کار در کارگاه ها و شرکت های عمرانی هم فاکتور مهم دیگری است. زیرا مهندس عمرانی که وارد حوزه کاری عمران میشود، باید این را بداند که محیط کار بسیار متفاوت با فضای تحصیل و کسب مهارت خواهد بود. لذا داشتن تجربه کار بسیار مفید تاثیر گذار خواهد بود. اما برای یک مهندس عمران بدون سابقه کار که تا به حال وارد فضای کاری مهندسی عمران نشده و تجربه ی کاری ندارد، یکی از بهترین کارها گذراندن دوره ی کارآموزی و به کارگیری مهارت هایش در این دوره و آزمودن خود است.

کار آموزان مهندسی عمران اینگونه کارها را در دوره های کار آموزی انجام می دهند:

 • نقشه کشی
 • بررسی فاکتورهای خرید
 • تخمین هزینه‌ های ساخت
 • انجام کارهای نرم‌ افزاری
 • تهیه‌ ی گزارش‌ ها

کارآموزی مهندس عمران

تهیه ی گزارش توسط کار آموزان مهندسی عمران در دوره های کار آموزی بسیار مهم است و یکی از معیار هایی است که کارفرمایان به وسیله ی آن افراد شایسته را پیدا کرده و آن ها را استخدام و یا به شرکت های دیگر جهت جذب نیروی عمرانی جذب می کنند. همچنین شرکت های عمرانی بسیاری هستند که کار آموز مهندسی عمران جذب می کنند.

برای آگاهی بیشتر از کار آموزی و انواع آن اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

با توجه به آنچه در این مقاله خواندید استخدام مهندس عمران بدون سابقه کار امری غیر ممکن نیست. با داشتن مهارت های گفته شده و تسلط کامل بر آنها و همچنین انجام کار آموزی و در شرکت های مهندسی عمران، رزومه ای مناسب برای استخدام در شرکت های خوب ایجاد میکنند و یافتن کار در زمینه ی مهندسی عمران برایشان آسان تر می شود. اگر شما هم مهندس عمران بدون سابقه کار هستید می توانید از طریق بخش کاریابی سایت عمران جاب اقدام به یافتن دوره کارآموزی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *