استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

در این مقاله می خواهیم با نحوه استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک ، آزمایشگاه بتن و خاک چیست و چه وظایفی دارد آشنا شویم.

استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

آزمایشگاه بتن چیست ؟

بتن یکی از مصالح اصلی در ساخت انواع بناهای مختلف می باشد که هم اکنون بسیاری از ساختمان های کشور با اسکلت بتنی ساخته می شوند. سیمان و ماسه از جمله مواد اصلی در ساخت بتن می باشند، که این مواد بر اساس استانداردهای مرجع ارزیابی و کنترل می شوند . اما نکته اساسی این است که با داشتن سیمان و ماسه استاندارد حتماً بتن استاندارد نخواهیم داشت و مراحل عمل آوری این محصول بسیار حائز اهمیت است.استخدام مهندس آزمايشگاه بتن و خاک به افراد کمک می کند تا مطالب مختلفی نظير نحوه ساخت بتن مناسب، چگونگی رسيدن به مقاومت دلخواه، مبارزه با شرايط خورنده، ساخت بتن با دوام و … را مورد بررسی قرار دهند.

تکنولوژی بتن چیست ؟

تکنولوژی بتن به نوعی فن بتن سازی است. جهت آشنایی با فنون ساخت بتن، شناخت مخلوط بتنی امری ضروری و واجب است. به عبارتی می‌توان گفت این علم شامل شناخت مخلوط بتنی و فنون ساخت، تولید و حتی طریقه کاربرد آن است.

جهت شناخت یک مجموعه ترکیبی مانند بتن، نیاز است ابتدا عناصر و اجزاء متشکله آن را بشناسید. پس از این مرحله باید با توجه به کیفیت مصالح و مواد مصرفی موجود، خواص بتنی که مد نظر داریم، شرایط موجود و همچنین شرایطی که ممکن است در آینده پیش آید، نسبت‌های اجزاء را مشخص کرد.

آزمایش های تکنولوژی بتن

 • آزمایش ریزی سیمان
 •  زمان گیرش
 •  سلامت سیمان
 •  مقاومت سیمان
 •  آزمایش اسلامپ
 • آزمایش کشش مستقیم مخلوط بتنی
 •  آزمایش برزیلی یا تست شکافت
 •  آزمایش فاکتور تراکم
 •  آزمایش Vebe
 •  آزمایش میز سیلان
 •  آزمایش میز توپی (نیم‌کره)

استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

آزمایش خاک ساختمان چیست؟

یکی از مراحل اخذ جواز ساخت از شهرداری و دریافت تاییدیه های نظام مهندسی، آزمایش خاک محل احداث پروژه است که برای بسیاری از ساختمان ها در شهر تهران ضروری است. البته این فرآیند برای ساختمانهای کوتاه با کمتر از 6 سقف سازه ای اجباری نیست. تست یا آزمایش خاک نقش موثری در طراحی و ساخت یک سازه دارد، همچنین می تواند موجب افزایش ایمنی و استحکام ساختمان شود. از طرفی اجرای آزمایشات مربوط در آزمایشگاه تخصصی به وضعیت خاک در کاهش و بهینه نمودن هزینه های پروژه بسیار مهم است.

در ساختمان سازی قبل از شروع هر اقدام دیگری جهت ساخت یک بنا، ابتدا وضعیت خاک منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد. آزمایش هایی جهت دانه بندی خاک، تعیین تیپ خاک، مقاومت برشی، میزان تحمل بار، حد نفوذپذیری، چگالی خاک و بسیاری از تست های دیگر که در شناخت رفتار و مشخصات خاک موثر هستند تحت عنوان عبارت آزمایش خاک انجام می شوند.

وظایف آزمایشگاه خاک

 1. تعیین پارامترهای فیزیکی از جمله تعیین وزن مخصوص، تراکم وتعیین توده ویژه (Gs) شناسایی نوع خاک وطبقه بندی خاک
 2. آزمایشگاهای مربوط به تراوش مانند نفوذ پذیری با هد ثابت وافتادن برای خاکهای درشت دانه و ریز دانه
 3. تعیین نفوذپذیری وژئوتکستایل ها وژئونت ها
 4. آزمایش اندازه گیری پارامترهای مقاومت برشی خاک
 5. آزمایش سه محوری وتک محوری با قطرهای مختلف وبرش مستقیم درابعاد مختلف
 6. ارائه توصیه های لازم به کارفرما
 7. انجام سایر موارد مربوطه
 8. ارائه گزارش به کارفرما

مکانیک خاک

مکانیک خاک شاخه‌ ای از مهندسی است که به توضیح رفتار خاک می‌پردازد. علم مکانیک خاک متفاوت از مکانیک سیالات و مکانیک جامدات است به این دلیل که خاک محیطی است ناهمگون و متشکل از سیالات ( معمولاً هوا و آب ) و ذرات گوناگون ( معمولاً رس، ماسه یا شن ) یا گاهی مواد آلی ، مایعات و گازها می باشد.

مکانیک خاک برای تحلیل تغییر شکل‌ها، یا حرکت سیالات در سازه‌ های طبیعی یا ساختگی ( دست‌ساز بشر ) که از خاک ساخته شده‌ اند یا زیربنای خاکی دارند ‌یا سازه‌ هایی که در زیر خاک مدفون شده‌ اند بکار می‌رود.یكی از مهم ترین دلایل توسعه مكانیك خاك، طیف كاربرد وسیع خاك در مهندسی عمران این است که تمام سازه‌ها برای انتقال بارهایشان به خاك نیاز به یك فونداسیون كارآمد و طراحی شده دارند.‌

استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

برای اینکه بتوانید وظایف یک مهندس آزمایشگاه خاک را انجام دهید، لازم است به آزمایش های مکانیک خاک مسلط باشید. اولین و مهم ترین آزمایش، تست نفوذ استاندارد است که در هر پروژه پنج بار انجام می شود. از آزمایش های مهم دیگر، آزمایش دانسیته در محل است که در حفاری های دستی و در تراز پی اجباری است.

هدف از استخدام مهندس آزمایشگاه بتن و خاک این است که تعدادی فیلم از آزمایش های صحرایی تهیه کند و به دست سازمان نظام مهندسی برساند.

وظايف مهندسان ناظر در حوزه بتن آماده استاندارد بدین صورت است:

 • دريافت گواهی تاييديه بتن آماده
 • دريافت گزارش نمونه برداري
 • دريافت برگه نتايج آزمايش مقاومت فشاري
 • انطباق مقاومت فشاری بتن آماده با مقاومت فشاری اعلامی طراح سازه
 • حضور در محل كارگاه در زمان بازرسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و همكاری با بازرس و يا نماينده سازمان

میزان درآمد مهندس آزمایشگاه بتن و خاک

میزان حقوق و مزایا این کار در شهرهای مختلف متفاوت است. به طور متوسط هر شخص در این رده شغلی ماهیانه بیست میلیون تومان کسب درآمد می کند.

البته نباید فراموش کنیم که مقدار درآمد شما در هر حیطه ای ارتباط مستقیم با میزان مهارت و توانمندی شما دارد. پس سعی کنید همیشه دانش خود را به روز نگه دارید و دایره ارتباطتان با افراد متخصص در حوزه فعالیت خود را افزایش دهید. همچنین اگر علاقه مند به شناخت و ادامه تحصیل در گرایش خاک و پی  دارید میتوانید مقاله ای که در این خصوص در سایت عمران جاب منتشر کرده ایم را مطالعه کنید. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. خوشحال میشویم نظرتان در خصوص این محتوا بدانیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *