استخدام کارشناس ارشد ژئوتکنیک

استخدام کارشناس ارشد ژئوتکنیک

در این مقاله می خواهیم با استخدام کارشناس ارشد ژئوتکنیک و رشته ی ژئوتکنیک چیست آشنا شویم.

کارشناس ارشد ژئوتکنیک چیست ؟

بنا به قدرت جاذبه ، زمین هر جسمی را به سوی خود جذب میکند. ساختمان ها و آسمان خراش‌ ها ، سدهای بزرگ ، جرثقیل های غول پیکر ، اسکله‌ ها ، سکوهای نفتی و تحقیقاتی ، پایه پل‌ های مختلف و تقریباً تمامی سازه‌ های عمرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در چنین شرایطی ساختمان و سازه بایستی در ارتباط مستقیم با زمینی باشد که بر روی آن قرار می‌ گیرد و بار کلیه این سازه‌ ها توسط سیستم‌ های مختلف پی و فونداسیون به زمین، منتقل گردد. بنابراین شناخت دقیق فونداسیون‌ ها و زمین یا به عبارتی خاک بستر، جنبه‌ های حائز اهمیتی در مهندسی عمران می‌ باشند.

امروزه مهندسی خاک و پی تحت عنوان مهندسی ژئوتکنیک، شاخه‌ ای از مهندسی عمران می‌ باشد که به بررسی و حل مسائل مربوط به طراحی پی‌ ها از ساده‌ ترین تا پیچیده‌ ترین آنها می‌ پردازد. با توجه به اینکه طراحی پی به شناخت خاک بستر آن وابسته است، مهندسی ژئوتکنیک به طور خاص با شناخت مشخصات و ویژگی‌ های خاک، پی و موضوعات مربوط به دینامیک خاک در ارتباط بوده و می‌ توان چنین گفت که مبحث مهندسی ژئوتکنیک پایه و اساس مهندسی سازه است.

یک مهندس ژئوتکنیک علاوه بر این ها مباحث مربوط به تونل‌ ها، سدهای خاکی و آزمایشگاه‌ های مکانیک خاک را نیز می تواند انجام دهد.

آینده شغلی و بازار کار عمران ژئوتکنیک

امکان ادامه تحصيل در گرايش خاک و پی در مقطع دکتری آزاد و سراسری در داخل و خارج کشور وجود دارد.

این گرایش دارای جنبه‌ های اشتغال خوبی نیز چه در ایران و چه در خارج از کشور است . از آنجا که هر سازه بر روی فونداسیون و یا خاک بنا می شود ، وجود مهندس خاک و پی در تمام کارهای عمرانی ضروری است.

در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، همسو با سیاست‌ های عمرانی ، پروژه‌ های سد سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین منظور شرکت‌ های پیمانکاری با مهندسین ژئوتکنیک همکاری گسترده‌ ای دارند.

همچنین با توجه به گسترش ساخت و ساز، پهنه وسیعی از زمین‌ هایی که قبلاً برای فعالیت‌ های عمرانی به عنوان بستر مورد استفاده قرار نمی‌ گرفت امروزه با کمک علم ژئوتکنیک، بهسازی و به بستری مناسب تبدیل شده‌ اند.

به همین علت تقریباً در تمامی پروژه‌ های کوچک و بزرگ عمرانی مانند ساختمان‌ سازی در کلان شهرها به ترسیم پروفیل خاک با استفاده از گمانه‌ زنی، آزمایش‌ های در محل و آزمایش‌ های آزمایشگاهی نیاز می‌ باشد.

استخدام کارشناس ارشد ژئوتکنیک

کارشناسان ارشد ژئوتکنیک می‌ توانند در شرکت های مشاور، آزمایشگاه‌ های مکانیک خاک و دفاتر فنی شرکت های پیمانکاری یا در کارهای اجرایی مشغول به کار شوند.

به طور کلی می‌ توان گفت دانش‌ آموختگان این دوره زمینه فنی کافی برای کار در آزمایشگاه‌ های مکانیک خاک و تحقیقات صحرائی ژئوتکنیکی، پروژه‌ های سد سازی، پروژه‌ های بهسازی خاک، پروژه‌ های زیست محیطی، پایدار سازی شیروانی‌ ها، دیوارهای حائل، طراحی شالوده در تمامی پروژه‌ های عمرانی از قبیل ساختمان‌ ها و آسمان خراش‌ ها، دیوارهای ساحلی، بستر راه‌ ها و بزرگراه‌ ها و خطوط راه‌ آهن، پروژه‌ های مترو و … را دارا می‌ باشند.

البته نباید فراموش کنید که غیر از تخصص و تحصیلات آکادمیک یکی از مواردی که می تواند در استخدام شما توسط کارفرما بسیار مهم باشد، نوشتن اصولی و درست یک رزومه است. اگر میخواهید با نحوه نوشتن یک رزومه حرفه ای آشنا شوید اینجا کلیک کنید.

استخدام کارشناس ارشد ژئوتکنیک

وظایف کارشناس ارشد ژئوتکنیک

یک کارشناس ارشد ژئوتکنیک به عنوان یک متخصص در زمینه مطالعه زمین، سنگ ها، کانی ها ، مکانیک خاک و موارد مشابه برای پروژه های ساخت و ساز در موارد مختلف عمل می کند. به طور مثال مطالعات تشخیصی که هنگام حفاری زمین برای احداث تونل و یا ساخت سد انجام می شود، همه در حوزه عملیاتی شرکت ژئوتکنیک قرار دارند.

علاوه بر موارد فوق، انجام آزمایش های مکانیک خاک، مکانیک سنگ، بررسی خواص شیمیایی منطقه، آزمون های تعیین مقاومت مصالح برای پروژه های عمرانی، آزمایش های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی برای سنجش محیط حفاری نفت، ارائه آزمایش های مکانیک خاک برای نصب مخازن در موقعیت های مختلف صنعتی، نمونه هایی از خدماتی هستند که شرکت ژئوتکنیک به مشتریان خود ارائه می دهد.

مزایای استفاده از کارشناس ارشد ژئوتکنیک

پروژه های عمرانی، ساخت و ساز به ویژه پروژه هایی که در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی اجرا می شوند، به قدری اهمیت دارند که لزوم استفاده از کارشناس ارشد ژئوتکنیک، قبل از آغاز یک پروژه و همچنین در طول اجرا از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعات ژئوتکنیک به نوعی موجب افزایش اعتماد در فونداسیون و پایه ریزی یک تاسیسات می گردد؛ همچنین با اجرای آزمون های کنترل خوردگی، امنیت عملکردی تجهیزات در صنایع به طور کامل تامین می شود. اگر میخواهید بدانید که چطور میتوانید به عنوان یک مهندس عمران در شرکت نفت استخدام شوید میتوانید مقاله ای که در این خصوص در سایت منتشر کردیم را مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *