استخدام مهندس عمران تازه فارغ التحصیل

استخدام مهندس عمران تازه فارغ التحصیل شده

استخدام مهندس عمران تازه فارغ التحصیل شاید از نظر مردم عامه که رشته های مهندسی را به بیکاری می شناسند عبارتی ناآشنا باشد. حقیقت امر چیست؟ چرا برخی از مهندسان عمران به کارهای غیر مرتبط با رشته شان مشغول می شوند؟ ممکن است مرحله‌ای پیش بیاید که فارغ التحصیلان مهندسی عمران در زندگی حرفه‌ای خود به بن بست بخورند و ندانند چه راهی برای آن ها بهتر است. این مقاله شاید بتواند مسیر دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی عمران را روشن‌تر کند.‌

 اهمیت کارآموزی در استخدام مهندس عمران

اولین خواسته ی هر کارفرمایی از شما یک رزومه قوی است.یک رزومه قوی برای دانشجو یا فارغ التحصیل مهندسی عمران، لزوما داشتن سابقه کاری نیست.کارآموزی بهترین فرصت برای مهارت‌ آموزی، حضور در جمع مهندسین عمران و استفاده از تجربیات آن‌ ها می‌باشد.شما با کار کردن در حوزه‌ های مختلف مهندسی عمران، می‌ توانید علاقه خود را بسنجید. همچنین در صورت ارتباط گرفتن با مهندسین عمران و یادگیری از آنها در دوره کارآموزی میتوانید فرصت های شغلی مناسبی برای خود در آینده رقم بزنید.

عمران جاب بستری است، که هزاران فرصت شغلی را برای استخدام مهندسین عمران کشورمان فراهم کرده‌ است. هم چنین اگر میخواهید بدانید که چگونه میتوانید در خارج از کشور مشغول به کار شوید می توانید مقاله ای که ما در خصوص استخدام مهندس عمران خارج از کشور داریم را مطالعه کنید.

مهارت‌ های لازم برای استخدام مهندس عمران

بسیاری از مهارت های مهندسی عمران در یکی از این دسته ها قرار می گیرند که برای استخدام و موفقیت در محل کار باید به آنها تسلط داشته باشید.

مهارت‌ های ارتباطی:

مطمئن باشید که توانایی بیان ایده های پیچیده برای ذینفعان پروژه و همچنین بحث در مورد مفاهیم و ایده ها با اعضای تیم خود را دارید.

مهارت‌ های فنی:

مهندسان عمران علاوه بر استفاده از مهارت‌ های ارتباطی در محل کار،  باید از دانش نرم افزاری و دانش فنی خود نیز استفاده کنند.

جهت آشنایی با نرم افزارهای مهندسی عمران میتوانید مقاله ای که در این خصوص در سایت قرار دادیم را مطالعه کنید.

مهارت‌ های رهبری:

مهندسان عمران که می‌ خواهند در پست های رهبری استخدام شوند، باید از مهارت های رهبری مانند تفکر انتقادی، حل مسئله و رفتار درست سازمانی استفاده کنند.

جهت مطالعه بیش تر اینجا کلیک کنید.

 

آزمون نظام مهندسی رشته عمران

آزمون نظام مهندسی در سه صلاحیت؛ نظارت، اجرا، محاسبات برگزار می‌ شود.

حداقل سابقه کار برای شرکت در آزمون نظام مهندسی به شرح زیر است؛

کارشناسی: ۳سال

ارشد: ۲ سال

دکترا: ۱ سال

مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال ‌بکار (پایه ۳) ثبت رتبه‌بندی شرکت مهندسی و مجوز کار در رشته مربوطه است، از دیگر مزایای قبولی در این آزمون به عنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌ باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکت های معتبر می‌ باشد.

همچنین برای رفتن به پایه های بالاتر وگرفتن پروژه‌ های بزرگتر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه ۳ هستیم.

اعتبار قبولی در آزمون‌ های نظام مهندسی حداکثر به مدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌ باشد، در صورت قبولی می توانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم کنید.

استخدام مهندس عمران به صورت تمام وقت، پاره‌ وقت و کار فریلنسری

حال با داشتن مدرک دانشگاهی، گذراندن کارآموزی، بدست‌ آوردن تجربیات مرتبط، تسلط روی نرم افزارهای این رشته و هم چنین پیدا کردن گرایش مورد علاقه، استخدام مهندس عمران تازه فارغ التحصیل چیز غیر ممکنی به نظر نمی رسد. شما می‌ توانید به‌صورت تمام وقت یا پاره‌‌ وقت به استخدام در شرکت‌ های عمرانی و ارگان‌ های دولتی دربیایید. هم چنین می توانید پس از گذراندن چندسال کارمندی در شرکت های عمرانی مختلف، به صورت فریلنسری کار کنید. فریلنسری یا همان دورکاری نیازمند داشتن سابقه کاری خوب و تسلط به نرم افزار‌های مرتبط و همچنین تجربه در پروژه‌ های عمرانی است، تا اعتماد کارفرما را بدست بیاورید و پروژه‌‌ ها را به صورت مستقل انجام دهید.

امیدواریم این مطالب برایتان مفید بوده باشد. خوشحال می شویم نظرات شما عزیزان را در خصوص این مقاله بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *