چگونه در مدیریت پروژه های عمرانی موفق عمل کنیم؟

چگونه در مدیریت پروژه های عمرانی موفق عمل کنیم
 همه ما در کودکی، نقشه‌های زیادی برای آیندمان می‌کشیم. برخی دوست دارند که پزشک شوند؛ برخی دیگر آتش‌نشان، دسته‌ای دیگر مدیر یا هنرپیشه. اما هنگامی که بزرگ می‌شویم و شروع به تحصیل می‌کنیم، انتظاراتمان از آینده تغییر می‌کند.
شما چه انتظاراتی از آینده شغلی خود دارید؟ برنامه شما برای موفقیت در کارتان چیست؟ افرادی که در حال فعالیت در صنعت ساخت‌وساز هستند، چه انتظاراتی از کار خود دارند؟
امروزه، مشاغل مرتبط با صنعت ساختمانی، محبوبیت زیادی کسب کرده است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران، رویای مدیریت پروژه ساخت و ساز در سر خود می‌پرورانند.
در این صنعت، هموار کردن مسیر و موفقیت در پروژه بسیار چالش برانگیز است؛ به خصوص مدیریت پروژه عمرانی. اجرا و موفقیت در پروژه‌های عمرانی بدون برنامه‌ریزی دقیق، بعید به نظر می‌رسد.
در ادامه مطالب به معرفی عوامل موثر که موجب افزایش موفقیت در مدیریت پروژه عمرانی می‌شود، خواهیم پرداخت مدیریت پروژه عمرانی برای چه کسانی مناسب است؟
مدیریت پروژه عمرانی یعنی رهبری گروه‌ و مدیریت منابع برای دستیابی به یک هدف از قبل تعیین شده. فردی که برای مدیریت پروژه عمرانی انتخاب می‌شود، به برنامه‌ریزی و تخصیص زمان، منابع و هزینه خواهد پرداخت.
مدیران پروژه باید کارگاه را روزانه بررسی نمایند تا از رعایت شدن الزامات ایمنی و سلامت کارگران اطمینان خاطر کسب کند. از سوی دیگر، باید با مشتریان و ذی‌نفعان به طور مستقیم در تماس باشند و پیشرفت کار و اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهند.
به طور کلی، مدیریت پروژه عمرانی با فشار و مسئولیت زیادی همراه است. این شغل به مهارت‌های زیادی برای رهبری تیم، برقراری ارتباط، مدیریت زمان، حل مسئله، حسابداری و … نیاز دارد.
اگر اشتباهی در حین اجرای پروژه پیش بیاید، مالکان به مدیر مراجعه می‌کنند و او را مقصر می‌دانند. بنابراین، فردی که مدیریت پروژه ساخت و ساز را بر عهده می‌گیرد باید قادر به تحمل فشار ناشی از کار باشد.
برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که فردی را برای مدیریت پروژه‌ عمرانی انتخاب کنند که از مهارت‌های بسیاری برخوردار باشد. همچنین، مدیر انتخابی باید قادر به ارائه استراتژی‌های دقیق و تمرکز بر آن‌هاباشد و پروژه را در زمان سررسید تحویل دهد.

 چگونه در مدیریت پروژه‌های عمرانی موفق عمل کنیم؟

پیش‌بینی آینده پروژه اجرایی:

در دنیای حرفه‌ای و کاری امروز، تمام مدیران از اشتباه کردن می‌ترسند. اما ترس مهندسان عمران، شکل دیگری دارد. یک اشتباه کوچک محاسباتی باعث خسارات جبران نا‌پذیری می‌شود. به همین دلیل، فعالان صنعت ساختمانی از تخمین عددی و پیش‌بینی فراری هستند.
تیم اجرایی پروژه‌های عمرانی، از همان ابتدا کار و هدفشان را مشخص می‌کنند. اما گاهی براثر اتفاقات غیر منتظره و پیش‌‎بینی نشده، چالش‌هایی بر سر راه پروژه قرار می‌گیرد که برنامه از پیش تعیین شده را تغییر می‌دهد.
از سوی دیگر، اگر مدیر کنترل پروژه را از دست بدهد، نمی‌تواند به موفقیت دست یابد. بنابراین، لازم است که مدیر پروژه برای دستیابی به موفقیت در مدیریت پروژه ساخت و ساز، ریسک و موانع احتمالی را پیش‌بینی کند و منابع مورد نیاز را به گونه‌ای تخمین بزند که در صورت رخ دادن  اشتباه، اجرای پروژه با مشکل مواجه نشود.
یک پیش‌بینی غیر مطمئن بهتر از از دست دادن نظارت و کنترل بر روی پروژه است.

 آگاهی از جزئیات پروژه:

برخی از افراد عادت دارند که برای تمام کارهای کوچک هم برنامه‌ریزی کنند. چنین کاری باعث شکست پروژه می‌شود و اضافه کردن جزئیات به برنامه باعث افزایش سردرگمی می‌شود. از سوی دیگر، وارد کردن جزئیات مانع از آن می‌شود که مدیر و ذی‌نفعان یک دید کلی نسبت به پروژه داشته باشند.
هدف از برنامه‌ریزی مدیریت پروژه عمرانی، داشتن یک دیدکلی نسبت به روند فعالیت‌های پروژه است. بهترین کار این است که کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و هرکدام را به یک گروه بسپارید.
شاید این سوال برایتان ایجاد شود که به چه میزان جزئیات نیاز داریم؟ این سوال یک پاسخ قطعی ندارد. میزان نیاز به جزئیات در هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت است.
چیزی که قطعی است این است که مدیر باید از موانع و جزئیات پروژه آگاهی داشته باشد. اما نباید بیش از حد بر روی جزئیات تمرکز کند و برای آن برنامه‌ریزی نماید.
اگر مسئولیتی به فردی سپرده شده است، جزئیات را هم به خیال راحت به او بسپارید.

 پروژه باید به طور مداوم بروز رسانی شود:

برخی از مدیران معتقد هستند که بعد از شروع فعالیت دیگر نیازی به آپدیت کردن برنامه نخواهد بود. آیا این مدیران موفق خواهند بود؟ به طور قطع احتمال شکست این دسته از مدیران بیشتر از کسانی خواهد بود که به طور مداوم برنامه‌ریزی را بروزرسانی می‌کنند.
یک برنامه خوب مانند یک ابزار مهم و حیاتی در مراحل اولیه اجرایی است. اما، در صورتی که برنامه به موقع آپدیت نشود، احتمال شکست پروژه افزایش می‌یابد. به همین خاطر، در هر مرحله از فعالیت، برنامه را آپدیت کنید و اقدامات اصلاحی را اجرا نمایید.
هرچه به زمان سررسید پروژه نزدیک می‌شویم، استرس در کار افزایش می‌یابد و از دقت تیم اجرایی کاسته می‌شود. به همین خاطر، در بازه زمانی مشخص، برنامه را بروزرسانی کنید و تغییرات را به سایر افراد اطلاع دهید.

 جمع‌بندی:

برای دستیابی به موفقیت در مدیریت پروژه‌ عمرانی باید به مسائل مختلفی توجه شود. داشتن یک برنامه زمان‌بندی درست در ابتدای پروژه و استفاده از ابزارهای مدیریتی تاثیر زیادی بر موفقیت مدیریت پروژه ساخت و ساز دارد.
برنامه‌ریزی درست، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار ذی‌نفعان قرار می‌دهد.
فردی که مسئولیت مدیریت پروژه‌ عمرانی را برعهده می‌گیرد، لازم است که به شغل خود علاقه داشته باشد. علاقه او باعث ایجاد انگیزه و رشد شغلی می‌شود. همچنین، مدیر موفق باید از فناوری‌های جدید آگاه باشد. برای مثال، استفاده از مزیت‌های نرم‌افزارهای مدیریتی باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود.
هرچه ارتباطات مدیر قوی‌تر باشد، تضمین موفقیت او بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، مدیر موفق، فردی منظم است که با گروه خود ارتباط خوبی دارد. برای مثال، ایده و انتقادات تیم اجرایی را گوش می‌دهد، به تیم اجرایی اعتماد دارد و در مسائل مهم با آن‌ها مشورت می‌کند.
گر می‌خواهید یک مدیر موفق باشید، فعالیت‌ها را به صورت روزانه بررسی نمایید و برنامه را براساس آن، در یک بازه مشخص، آپدیت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *