نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای

نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای

نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای می تواند کلیدی برای دست یابی به شغل رویایی تان باشد. حالا اگر شما هم به دنبال نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و خوب هستید اول از همه این را بدانید که جای درستی آمدید. یک دانشجوی با انگیزه و موفق زمانی که میخواهد وارد بازار کاری شود به یک رزومه کاری خوب نیاز دارد . در این مقاله ، ما همه چیزهایی را که باید درباره نحوه ساخت یک رزومه کاری بدانید را به شما آموزش خواهیم داد.

 • رزومه چیست؟
 • نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای چیست ؟

 • اجزای یک رزومه کامل چیست؟

رزومه چیست؟

یک رزومه خلاصه ای از تحصیلات ، سابقه کار ، اعتبارنامه ها و سایر دستاوردها و مهارت های شما را ارائه می دهد. رزومه ها در چند قالب مختلف ارائه می شوند ، شما با در نظر گرفتن سابقه کاری ، مدت زمانی که در جایگاهی مشغول به کار بوده اید و هدف های شغلی‌تان قالب رزومه مورد نظرتون رو انتخاب میکنید.

نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای

نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای چیست ؟

ابتدا مطالبی که می‌خواهید در رزومه‌ تان وارد کنید را با دقت انتخاب کنید و به این نکته توجه داشته باشید از نوشتن اطلاعات اضافی و کم ارزش پرهیز کنید. برای این کار باید بدانید چه مواردی برای کارفرما اهمیت دارد و آن موارد مانند مهارت ها و توانایی ها و تخصص ها را در رزومه تان وارد کنید.

رزومه تان را به طور مختصر و کامل بنویسید . رزومه های طولانی مورد مطلوب کارفرماها نیست و شما میتوانید با دسته بندی مهارت های تان یک رزومه حرفه ای بنویسید. توانایی ها و مهارت هایتان را کامل برای کارفرما توضیح دهید . برای این کار میتوانید از نمودار ، درصد و … استفاده کنید.

برای کامل تر شدن رزومه باید آن را بار ها ویرایش کنید تا به یک رزومه حرفه ای برسید. در این ویرایشات به استفاده از کلمات مناسب در هر قسمت، اشتباه های نوشتاری و … توجه ویژه ای کنید .

قسمت هدف و خلاصه رزومه برای کارفرماها بسیار قابل توجه است. پس حواستان باشد در رزومه تان باید هدف و انگیزه خودتان را برای درخواست کاری تان به ان شرکت ذکر کنید ؛ و در قسمت خلاصه رزومه انگیزه و علاقه و اشتیاق تان را برای ان کار اعلام کنید.

اجزای یک رزومه کامل چیست؟

شما در رزومه تان باید اطلاعاتی درباره مشخصات فردی ، سوابق تحصیلی و مهارت هایتان ثبت کنید . اجزای یک رزومه استاندارد:

 • مشخصات فردی
 • سوابق تحصیلی
 • سوابق شغلی
 • مهارت‌ها و توانمندی های
 • افتخارات
 • علائق
نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای

مشخصات فردی:

این قسمت از رزومه مهمترین قسمت رزومه تان است زیرا پل ارتباطی میان کارجو و کارفرما است. این قسمت شامل خصوصیات شخصی، آدرس پست الکترونیکی، محل سکونت ، شماره همراه است.

سوابق تحصیلی :

در این قسمت به رشته تحصیلی و سال اخذ ان به همراه نام دانشگاه اشاره میشود. توجه داشته باشید که رشته تان با درخواست کارتان همسو و منطبق باشند.

سوابق شغلی:

شما در این قسمت از رزومه تان تجربه ها و یا مهارت هایی که در شغل های قبلی تان کسب کردید را نشان می دهید. برای نوشتن سوابق شغلی تان به 5 نکته زیر دقت کنید.

 • نکته اول : سوابق شغلیتان را لیست کنید

برای نوشتن سوابق شغلیتان می توانید لیستی از مهارت های و توانایی هایتان که در شغل هایی که قبلا داشتید کسب کرده اید تهیه کنید  . تمام مهارت هایی که در شغل هایی که قبلا داشته اید کسب کرده اید را یادداشت کنید. سعی کنید شرح شغلیتان در عین حال که مختصر است ، کامل و مفید هم باشد. از جملاتی که اثر زیاد و بار بیشتری دارند مانند (سرپرست ، ناظر، …) استفاده کنید تا قدرت و توانایی شما را در گروهی که قبلا دران کار می کردید نشان داده شود .

 • نکته دوم : سوابق شغلی تان را خلاصه کنید.

لزومی ندارد که در رزومه اتون تمامی اطلاعات و وظیفه ها و مسئولیت هایی که قبلا بهتون سپرده شده را ذکر کنید. نیازی نیست شرح وظایفات را در شغل های قبلی تان بگویید . به طور مثال شاید شما در شرکتی مسئول پاسخ گویی به تماس مشتریان و بررسی و رفع مشکلات انان باشید ؛ شما میتوانید شغل قبلیتان را به عنوان اپراتور یا پشتیبان قسمت رفع مشکلات مشتریان معرفی کنید

 • نکته سوم: شرح شغلی تان را الویت بندی و طبقه بندی کنید

شرح شغلیتان را بر اساس نزدیک بودن شغل های قبلیتان به شغلی که میخواهید برای ان اقدام کنید الویت بندی و طبقه بندی کنید . به طور مثال شما رزومه تان را در زمینه طراحی اماده کرده اید . در قسمت سوابق و تجربیات شغلی در زمینه های فروش کتاب در کتابفروشی و طراحی پوستر و بنر های تبلیغاتی فعالیت کرده باشید. هرچند مدت زمان بیشتری در کتابفروشی فعالیت کرده باشید و تجربه های بیشتری داشته باشید اما برای نوشتن رزومه الویت نوشتن سوابق شغلیاتان ابتدا با طراحی پوستر و بنر تبلیغاتی و سپس فروش کتاب است.

 • نکته چهارم: میزان مهارت ها و توانمندی هایتان را مشخض کنید.

میزان مهارت های خودتون رو میقدار دهی کنید. این کار را میتوانید با کمک نمودار یا درصد انجام بدهید. به طور مثال شما یک طراح هستید و میزان تسلطتان را بر روی نرم افزار های طراحی مانند فوتوشاپ، ایلاستریتور،کرول و … را از 100 مقدار دهی کنید.

مهارت ها ، توانمندی ها:

در این قسمت با ارائه مهارت ها و توانایی هایتان مانند دوره های آموزشی که گذرانده اید، زبان های خارجی که بلد هستید و یا توانایی مدیریت یک گروه و … خودتان فردی بسیار توانمند به کارفرما نشان میدهید.

افتخارات:

در این قسمت به عناوین یا افتخارات و جوایزی که گرفتید در زمینه های علمی و … اشاره میفرمایید

نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای

حالا اطلاعات کاملی برای نوشتن یک رزومه خوب و حرفه ای دارید و می دانید چه نکات و ویژگی هایی را باید رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *