نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

در این مقاله می خواهیم درباره نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت و آزمون نظام مهندسی عمران نظارت چیست صحبت کنیم.

آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

کارشناسان سازمان نظام مهندسی از طریق آزمون نظام مهندسی انتخاب شده، و پس از دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسان، می توانند با این سازمان همکاری داشته باشند.

متولی آزمون نظام مهندسی، سازمان نظام مهندسی کل کشور با همکاری دفتر مقررات ملی ساختمان است. این دفتر زیر نظر وزارتخانه راه و شهرسازی می‌باشد و همچنین مسئولیت برگزاری آزمون نظام مهندسی به عهده سازمان سنجش کشور می باشد.

پروانه اشتغال به کار مهندسی در ۴ درجه و به ترتیب با عنوان‌ های «پایه۳»، «پایه۲»، «پایه۱» و «ارشد» صادر می‌شود. برای دریافت پایه ۳ متقاضیان باید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند، و برای ارتقا به پایه‌های بالاتر سنوات، سوابق کاری و شرکت در دوره‌ های مربوطه ضروری است.

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

 

آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران

  • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
  • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
  • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

شرایط آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

آزمون نظام مهندسی جزوه باز و به اصطلاح «open book» هست، بنابراین کلیه منابع را می توانید به همراه خود سر جلسه آزمون برده و از آن ها استفاده نمایید.

آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته ها و صلاحیت ها، بجز صلاحیت معماری طراحی ، بصورت تست های چهارگزینه ای می‌باشد، معمولا در هر آزمون ۶۰ سوال طرح می شود و حد نصاب قبولی در این آزمون کسب نمره ۵۰ درصد است. توجه داشته باشید در آزمون نظام مهندسی به علت عدم محدودیت ظرفیت، رقابتی بین داوطلبان  وجود ندارد، و داوطلبان می بایست حد نصاب قبولی (۵۰ درصد) را در این آزمون کسب نمایند، همچنین این آزمون نمره منفی هم دارد و در واقع هر ۳ سوال غلط یک سوال صحیح را حذف می کند.

توجه داشته باشید جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی اختیاری است. اما در صورت قبولی در این آزمون برای اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی (گرفتن مدرک پایه ۳) عضویت در این سازمان الزامی می‌باشد.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی ساختمان صورت می گیرد. توجه داشته باشید که یکی از شرایط ثبت نام داشتن سنوات لازم می باشد.

سنوات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

طبق ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه ای جهت شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع به شرح جدول زیر می‌باشد:

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

در نظر داشته باشید اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون میباشد، لذا در صورت قبولی میتوانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

مزایا آزمون نظام مهندسی عمران

از مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال به کار (پایه ۳) ثبت رتبه بندی شرکت مهندسی، و مجوز کار در رشته مربوطه هست. از دیگر مزایای قبولی در این آزمون به عنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکت های معتبر می‌ باشد. در ضمن توجه داشته باشید برای رفتن به پایه های بالاتر و گرفتن پروژه‌های بزرگ تر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه ۳ هستیم.

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

برای دانلود نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت اینجا کلیک کنید.

امیدواریم که این مقاله به آشنایی بیشتر شما با آزمون نظام مهندسی عمران نظارت و نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران نظارت کمک شایانی کرده باشد. این مقاله را برای دوستانتان که متقاضی شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران نظارت هستند، ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *