اولین و قوی ترین سایت تخصصی کاریابی صنعت عمران

گرایش مهندسی سازه ، یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین گرایش‌های مهندسی عمران-عمران است. ارشد سازه به این دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که اکثر زمینه‌های کاری عمرانی را پوشش می‌دهد. به همین علت بیشترین ظرفیت پذیرش را در دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده است. در ادامه ی این مطلب به معرفی بیشتر این رشته می‌پردازیم.

ارشد سازه

آشنایی با گرایش مهندسی سازه

مهندسی سازه معمولا با طراحی و اجرای ساختمان‌ها وسازه‌های غیر ساختمانی شناخته می‌شود. مهندسان سازه افرادی هستند که به طراحی ، تحلیل و نظارت بر اجرای پروژه‌های  عمرانی می‌پردازند . ساخت ساختمان‌های بلند و کوتاه ، پل‌‌ها ، تونل‌ها ، تأسیسات نفتی ، سازه‌های آبی و سدها ، سازه‌های صنعتی و دریایی ، نیروگاه ، دیوارهای حائل ، سازه‌های نگهبان و… بر عهده‌ی مهندسین سازه می‌باشد.

در رشته‌ی مهندسی سازه  ، مهندسان قادر به طراحی سازه‌های بلند مرتبه ، سازه‌هایی با رفتار غیر خطی ، انواع مقاطع متغیر به کار رفته در تیر و ستون و مدل‌سازی دقیق سازه در نرم‌افزار‌های عمرانی می‌باشند.

ارشد سازه

بازارکار مهندس سازه

اگرچه گرایش مهندسی سازه به نسبت سایر گرایش‌های عمران فارغ التحصیلان  بیشتری دارد اما افراد متخصص به راحتی می‌توانند وارد بازارکار شوند . همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسئول اجرای طرح های عمرانی ؛ مانند وزارت راه و شهرسازی ، وزارت نیرو ، سازمان نظام مهندسی ساختمان واحد های عمرانی شهرداری‌ها ،همکاری با مهندسی مشاور سازه ، کار در کارگاه‌های عمرانی و آزمایشگاه بتنی و نظارت و اجرا از جمله محیط های کاری مهندسان سازه می‌باشد.

مهندسان عمران

مهارت‌های مهندس سازه

مهندسین ارشد سازه نیاز دارند مهارت هایی را در خود پرورش دهند تا موقعیت بهتری نسبت به رقیبان کاری خود در بازارکار مهندسی داشته باشند. برخی از این مهارت ها به شرح زیر است :

 • روابطی عومی بالا
 • توانایی تجزیه و تحلیل
 • قدرت تجسم فضایی
 • توجه به جزئیات
 • قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب
 • توان جسمی و قدرت بدنی
 • آشنایی با نرم افزار های عمرانی
 • تسلط نسبی بر نقشه برداری
مهندسی عمران سازه

دروس گرایش مهندسی سازه

 • تعداد کل واحدها : 32 واحد
 • دروس اجباری :12 واحد
نام درستعداد واحد
یکی از دروس (ریاضیات عالی مهندسی یا تحلیل غیر ارتجاعی سازه)3
تئوری الاستیسیته 3
دینامیک سازه3
روش اجزاء محدود3
 • دروس اختیاری: 12 واحد

تحلیل و طراحی سازهتعداد واحدمکانیک سازه و موادتعداد واحددروس ریاضی و  محاسباتیتعداد واحد
سازه های بتن آرمه پیشرفته3تکنولوژی عالی بتن3ریاضیات عالی مهندسی3
سازه های فولادی پیشرفته3تئوری ورق و پوسته3اجزاء محدود پیشرفته3
طراحی پل3مکانیک محیط پیوسته3روش اجزاء مرزی2
بتن پیش تنیده2مکانیک مواد مرکب3بهینه سازی3
طراحی ساختمانهای صنعتی3تئوری پلاستیسیته3قابلیت اعتماد سازه2
پایداری سازه3مکانیک شکست3ارتعاشات تصادفی3
ساختمانهای بلند3طراحی غشاء و پوسته3محاسبات نرم3
تئوری انفجار و طراحی سازه ها در برابر آن3    
دینامیک سازه های پیشرفته3    
آزمایشگاه و تحلیل تجربی سازه2    
تحلیل غیرارتجاعی سازه ها3    
طراحی لرزه ای ساز ها3    
بهسازی لرزه ای سازه های موجود3    
اثر زلزله بر سازه های ویژه3    
اندر کنش خاک و سازه3    
کنترل لرزه ای سازه ها3    
پایش سلامت سازه ها2    
طراحی سازه ها بر اساس عملکرد3    
روش تخریب ساختمان2    
 • سمینار : 2 واحد
 • پروژه : 6 واحد
مهندس عمران

مهاجرت مهندس سازه

مهندسی سازه به دلیل اهمیت بالایی که در کل جهان دارد این امکان را برای دانشجویان به وجود می‌آورد که برای تحصیلات تکمیلی به سایر کشور‌ها مهاجرت کنند . کشور های کانادا ، آمریکا ، استرالیا ، نیوزلند به دلیل دارا بودن زمین های وسیع و نیاز به ساخت و ساز ، مقصدی مناسب برای مهندسین عمران و مهندسین ارشد سازه می‌باشد . برای اطلاع بیش‌تر در این باره کلیک کنید.

سخن آخر

همان‌طور که می‌دانید‌،موفقیت در رشته مهندسی عمران سازه نیاز به صرف زمان وانرژی زیاد و کسب تجربه دارد . خوشبختانه جامعه امروزی به سویی حرکت می‌کند که اهمیت توانایی افراد را به مدرک برتری می‌دهد . به همین دلیل همه‌ی مهندسین نیازمند رزومه‌ای قوی هستند که علاوه بر مدرک تحصیلی،سایر مهارت های آنها را نشان دهد.

شما هم میتوانید توانایی ها و مهارت های خود را در یک رزومه آنلاین و حرفه ای ثبت کنید و آن را در عمران جاب به کار فرمایان نشان دهید و برای تضمین آینده شغلی خود از الان سرمایه گذاری کنید.

نظر خود را بنویسید

عمران جاب

عمران جاب به عنوان اولین ارائه دهنده‌ی خدمات کاریابی و استخدام تخصصی صنعت عمران خدمات خود را در راستای بهبود کیفیت استخدام ارائه می‌دهد. سیستم هوشمند سرچ، رتبه بندی و امکان رقابت متخصصان، آموزش‌های کاربردی و کم هزینه از ویژگی‌های متمایز عمران جاب است.
دسترسی به طیف وسیعی از رزومه‌های متخصصان، امکان ایجاد پروژه با هزینه‌ی پایین و امکانات ویژه برای استخدام با کیفیت، از دیگر خدمات عمران جاب برای کارفرمایان می باشد.

NOO Mailchimp Widget require active plugin MC4WP: Mailchimp for WordPress.

تماس با ما

برای ارتباط با عمران جاب :

omranjob.com@gmail.com

ایمیل بزنید.

نماد اعتماد الکترونیک

عمران جاب در شبکه های اجتماعی

توضیحات ...

question