بهترین مهندس عمران جهان

بهترین مهندس عمران جهان کیست؟ پرسشی که در هر برهه ای از  تاریخ مورد توجه فعالین در حوزه ی عمران بوده است. پرسشی که با تمام اهمیت آن، هیچگاه به طور دقیق پاسخ داده نشده است.

از ابتدای پیدایش عرصه ی عمران، مهندسان بزرگ و گرانقدر بسیاری در جهت پیشرفت این حوزه فعالیت، تلاش کرده اند و معرفی تنها یک فرد به عنوان بهترین مهندس عمران جهان از توان خارج است.

اگر شما به دنبال شناخت بهترین مهندس عمران جهان هستید، بهتر است با چند تن از بهترین و تاثیرگذارترین مهندسان عمران آشنا شوید. ما باشید تا بیشتر با این مهندسان آشنا شوید.

مهندسانی که می توانند در لیست بهترین مهندس عمران جهان قرار بگیرند:

 

 

بهترین مهندس عمران جهانجان اسمیتون (8 ژوئن 1724 – 28اکتبر ۱۷۹۲)

جان اسمیتون  یک مهندس عمران اهل کشور انگلستان بود. او اولین کسی بود که خود را مهندس عمران نامید و به همین دلیل به وی لقب ” پدر مهندسی عمران ” را اعطا کرده اند.

او تحقیقاتی در زمینه‌ی استفاده از آهک هیدراته در بتن انجام داده که در نهایت این تحقیقات منجر به کشف سیمان پرتلند شد و تاثیر به سزایی در پیشرفت ساخت و ساز گذاشت.

مهم ترین سازه ی به جا مانده از اون، فانوس دریایی قرار گرفته بر صخره های ادی استون می باشد. این فانوس دریایی که سومین سازه ی ساخته شده در آن صخره بود، توانست در برابر طوفان های شدید آن منطقه مقاومت کند و لقب بهترین مهندس عمران جهان را برای جان اسمیتون به ارمغان بیاورد.

برای آشنایی بیشتر با جان اسمیتون، کلیک کنید.

بنجامین رایت (۱۰ اکتبر ۱۷۷۰ – ۲۴ اوت ۱۸۴۲)

بنجامین رایت، مهندسی آمریکایی بود. وی از برجسته ترین مهندسان در مسائل مربوط به زمین شناسی بوده و مهندس ارشد کانال اری (Erie) و کانال چساپیک (Chesapeake)  و اوهایو (Ohio) بود. در سال ۱۹۶۹، انجمن مهندسان عمران آمریكا وی را به عنوان ” پدر مهندسی عمران آمریكا ” اعلام كرد.

 

 

اسکوایر ویپل (۱۶ سپتامبر ۱۸۰۴ – ۱۵ مارس ۱۸۸۸)

ویپل یک مهندس آمریکایی بود. از وی به عنوان ” پدر پل های فلزی در آمریکا  ” یاد می‌کنند. ویپل جز نخستین مهندسانی بود که از آهن به جای چوب برای افزایش مقاومت پل ها استفاده کرد.

از مهم ترین فعالیت‌های مهندسی وی می‌توان به  ساخت نیروسنجی با قدرت اندازه ۳۰۰ تن، برای وزن کردن کشتی‌ها و قایق‌ها در کانال ها و ساخت دهانه طویل ذوزنقه ای پل های راه آهن در سیستم ریلی نیویورک، اشاره کرد.

 

بهترین مهندس عمران جهان

آیزام کینگدام برونل (9 آوریل ۱۸۰۶ – ۱۵ سپتامبر ۱۸۵۹)

برونل مهندسی از کشور انگلستان بود. از وی با عنوان ” خدای خارق العاده راه‌‌آهن ” یاد می شود. این لقب به دلیل ایده های نو و خلاقانه‌ی وی در زمینه های سیستم های حمل و نقلی مدرن و راه‌آهن، به او  نسبت داده شد. همچنین نخستین کسی بود که ایده ساخت تونل های زیر آبی را مطرح کرد.

لازم به ذکر است برخی از مهندسان از وی به عنوان بهترین مهندس عمران تاریخ یاد می کنند.

 

 

 

 

بهترین مهندس عمران جهان

فرانسا کویگنت (۱۰ فوریه ۱۸۱۴ – ۳۰ اکتبر ۱۸۸۸)

کویگنت مهندسی فرانسوی و نخستین کسی بود که در ساخت سازه ها، از بتن آرمه تقویت شده با میلگرد استفاده کرد. مهم ترین اثر به جا مانده از او،  ساختمانی چهار طبقه در حومه شمالی شهر پاریس می باشد. شهرت این ساختمان به این دلیل است که، این سازه اولین سازه بتن ارمه جهان است و توسط معمار محلی تئودور لاشز طراحی شده است.از دیگرسازه های کویگنت، سیستم تامین آب شهری پاریس  (aqueduct de la Vanne)می باشد.

 

 

بهترین مهندس عمران جهان

الکساندر گوستاو ایفل (15 دسامبر 1832 – 27 دسامبر 1923)

الکساندر گوستاو ایفل، مهندس عمران و معمار معروف فرانسوی است. وی متخصص طراحی سازه های فلزی بوده و از این رو ” جادوگر آهن” لقب گرفت.

شهرت اصلی او ناشی از طراحی برج ایفل می باشد. او این برج را برای نمایشگاهی جهانی در سال 1889 طراحی کرده و با وجود گذشت سالیان زیاد، نمادی جهانی از سازه های فلزی و شهرپاریس می باشد. او این برج را برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ پاریس طراحی کرد که امروزه، به نمادی جهانی از مهندسی سازه و نیز نماد شهر پاریس تبدیل شده است. از دیگر طراحی های مهم وی می توان به مجسمه‌ی آزادی نیویورک، پل معروف  Garabit Viaduct، اسکله کناک ازمیر ترکیه و کلیسای جامع سنت ماریا پرو اشاره کرد.

 

بهترین مهندس عمران جهان

امیلی وارن روبلینگ (۲۳ سپتامبر۱۸۴۳ – ۲۸ فوریه ۱۹۰۳)

امیلی وارن روبلینگ، یک مهندس خانم آمریکایی. در اواسط قرن 19، حضور یک خانم به عنوان مهندس عمران امری دور از ذهن برای عموم مردم بود اما امیلی وارن روبلینگ با استعداد خود به همگان ثابت کرد یک خانم هم می تواند در لیست بهترین مهندس عمران جهان قرار بگیرد.

او همسر واشینگتن روبلینگ، پسر طراح پل بروکلین (جان آستر روبلینگ) بود و به کمک همسرش به ساخت پل بروکلین پرداخت. اما واشینگتن روبلینگ به دلیل ابتلا به بیماری کیسون (بیماری جعبه) نتوانست کار ساخت پل را به اتمام برساند و همسرش امیلی، به تنهایی کار ساخت آن پل را به اتمام رساند.

 

بهترین مهندس عمران جهانپیر لوئیجی نروی (2۱ ژوئن ۱۸۹۱ – ۹ ژانویه ۱۹۷۹)

نروی مهندس و معمار بزرگ ایتالیایی است. او متخصص بتن‌آرمه بوده و استفاده‌ی خلاقانه از بتن آرمه او را به شهرت جهانی رسانده است. همچنین پدیدآورنده‌ی سیستم هیدرولیکی پیش کشیده بتن آرمه نیز می باشد.

مهم ترین سازه های به جا مانده از این مهندس: سینمای ناپل، برج دل لاگو، پوشش سقف تالار بزرگ نمایشگاه تورین، ساختمان کازینوی رم لیدو، ساختمان تالار اجتماعات و ضیافت چیانچینو ترم، ساختمان ورزش رم، تالار کنفرانس یونسکو در پاریس، ساختمان مرکز صنایع ملی پاریس، ساختمان نمایشگاه دایره ای شکل کاراکاس، ساختمان کاخ دولاورو و تالار اجتماعات پاپ در واتیکان، می باشد.

 

 

امیدواریم این محتوا به شما کمک کرده باشد و در آینده نام شما را به عنوان بهترین مهندس عمران جهان بشناسیم. این مقاله را با دیگر مهندسان عمران و علاقه مند به این حوزه به اشتراک بگذارید. به نظر شما بهترین مهندس عمران جهان کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *