بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار

یافتن بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار، از مهمترین مسائلی است که ذهن دانشجویان عمران را به خود مشغول کرده است. اینکه بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار چه گرایشی است و به چه عواملی بستگی دارد را در این مقاله بررسی می کنیم.

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار چیست؟

این سوال مهم و کلی به عوامل و دیدگاه های مختلفی بستگی دارد. اطلاع داشتن از هر گرایش و بازار کار و آینده آن در گام اول و علاقه داشتن به آن گرایش در گام بعد، برای یافتن یک شغل مناسب در زمینه مهندسی عمران با حقوق خوب، اهمیت دارند.

وظیفه دانشجویان مهندسی عمران که میخواهند در مقطع کارشناسی ارشد و در یکی از گرایش های عمران شرکت کنند، این است که در مورد علاقه خود نسبت به هر گرایش، نوع شخصیت خود و بازار کار و آینده هر رشته تحقیق کنند و اطلاعاتی کسب کنند و بهترین گرایش را با بازار کار مناسب و حقوق خوب که به آن علاقه دارند پیدا کنند.

در این مقاله به شما مهندسان عمران در انتخاب گرایش مناسب کمک می کنیم.

گرایش های مهندسی عمران

مهندسی عمران گرایش های مختلفی دارد که آنها را به صورت کلی معرفی می کنیم:

برای اطلاعات بیشتر از گرایش های مهندسی عمران اینجا کلیک کنید.

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار

بازار کار و آینده هر گرایش مهندسی عمران

می توان گفت که هر کدام از گرایش های مهندسی بازار کار نسبتا خوبی دارند و نمی توان با قطعیت گفت که یکی از آنها، بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار است. هر کدام از گرایش ها بازار کار و حوزه مخصوص به خود را در زمینه مهندسی عمران دارند. اینجاست که علاقه و مدل شخصیتی اهمیت پیدا می کند. دانشجویان مهندسی عمران باید پس از شناخت هر گرایش عمران و کاری که باید در حوزه کاری آن گرایش انجام دهند و توضیحاتی که مهندسان عمران درمورد هر گرایش می دهند، به علاقه خود توجه کنند و گرایشی را مطابق علاقه خود در زمینه مهندسی عمران انتخاب کنند.

برای اطلاع از نحوه ورود به عرصه عمران می توانید مقاله ای که با موضوع شروع به کار یک مهندس عمران در سایت منتشر کرده ایم را مطالعه کنید.

ممکن است جمله تکراری باشد؛ اما علاقه واقعی به حوزه کاری در کنار تلاش فراوان کمک می کند که هر فرد بتواند موفق شود و حقوق مناسبی هم دریافت کند. اما به طور کلی برخی از گرایش های محبوب مهندس عمران به دلیل وارد شدن بیش از حد به آن گرایش در حال حاضر اشباع شده اند. به این معنی که موفق شدن در آنها سخت تر از رشته های دیگر است. زیرا رقیبان کاری در آن گرایش ها بیشتر است.

همچنین رشته هایی هستند که که بدلیل نوین بودن در عرصه مهندسی عمران، در آینده ای نه چندان دور دارای بازار کار قوی و خوبی خواهند شد. برخی دیگر هم با وجود محبوبیت هنوز اشباع نشده اند و همچنان بازار کار مناسبی برای علاقه مندان و مهندسان عمران خود دارند.

اما با این حال، اگر مهندسان عمران بتوانند به خوبی تلاش کنند، قطعا به شغل و حقوق ایده آل خود میرسند و هر گرایشی می تواند برای دانشجویان مهندسی عمران بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار باشد. اما تلاش می کنیم تا کمی بازار کار گرایش هایی که شانس آنها برای انتخاب بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار بیشتر است را توضیح دهیم:

 • مهندسی سازه: گرایش مهندسی سازه با وجود محبوبیت فراوان میان داوطلبان کارشناسی ارشد عمران، از رشته هایی است که اشباع شده است. اما قطعا برای افراد با دانش و مهارت بالا،  همراه با حقوق بالا بوده و می تواند یکی از بهترین گرایش های ارشد عمران باشد.
 • مهندسی زلزله: این گرایش از محبوبیت و بازار کار مناسب برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی عمران برخوردار است و مهندسان عمران فعال در حوزه مهندسی زلزله زمینه های فنی کافی برای فعالیت و کسب درآمد دارند.
 • مهندسی و مدیریت منابع آب: این گرایش هم دارای بازار کار مناسبی و بوده و زمینه استخدام در این حوزه به خوبی فراهم است.
 • مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی: این گرایش یکی از مهم ترین شانس ها برای انتخاب به عنوان بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار به حساب می آید. زیرا هنوز اشباع نشده و تا حدودی شبیه به مهندسی سازه است؛ همچنین یکی از مهم ترین دلایل برای داشتن بازار کار مناسب، مرتبط بودن با صنعت نفت و گاز است.
 • مهندسی ژئوتکنیک: از آن جایی حوزه کاری این گرایش بسیار گسترده است، می تواند یکی از گرایش های مناسب مهندسی عمران از نظر بازار کار باشد.
 • مهندسی و مدیریت ساخت ( پروژه): این گرایش مهندسی عمران از گرایش های نوپا در زمینه مهندسی عمران بوده و بازار کار مناسب و حوزه کاری گسترده می تواند یکی از شانس های انتخاب بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار باشد.

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار برای خارج از کشور

درباره اینکه بهترین گرایش عمران از نظر بازار کار برای مهاجرت چه گرایشی است؛ اگر بخواهیم نظری بدهیم، باید گفت که در خارج از کشور وضعیت کمی متفاوت است. مهندسان عمران برای پیشرفت و کسب درآمد بیشتر مهاجرت میکنند؛ بنابراین به کشور های پیشرفته میروند. در کشورهای پیشرفته صنعت عمران از اهمیت خوبی برخوردار است و گرایش های ارشد عمران هم در این گونه کشور های معمولا از بازار کار و آینده خوبی برخوردار هستند.

اما با این حال نمی توان یک نظر کلی برای همه کشور های پیشرفته داد و هر کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی و نیاز های خود، به یک سری از گرایش ها نیاز بیشتری دارد. بنابراین مهندسان عمران فعال در هر حوزه کاری عمران، باید با توجه به گرایشی که در آن تحصیلات تکمیلی داشته اند و داشتن اطلاعات از کشور های مناسب جهت مهاجرت مهندسان عمران، به کشور مناسب شان مهاجرت کنند. اما به طور کلی میتوان گفت که این گرایش ها میتوانند برای مهاجرت مهندسان عمران به کشور های پیشرفته مناسب باشند:

 • مهندسی زلزله
 • مهندسی سازه
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی ژئوتکنیک
 • مهندسی محیط زیست

برای اطلاع از شرایط استخدام در خارج از کشور اینجا کلیک کنید.

مهندسی عمران

بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار برای خانم ها

همانند مورد قبلی، ممکن است بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار برای خانم ها کمی متفاوت باشد. زیرا خانم ها علی رغم اینکه توانایی انجام فعالیت در زمینه عمران را به خوبی می توانند داشته باشند، اما اغلب کار در دفتر فنی به آنها داده می شود. همچنین ورود به صنعت عمران و ساخت و ساز برای خانم ها دشوار تر از آقایان است. با توجه به این موارد، می توان گفت برای بانوان گرایش هایی نظیر مهندسی محیط زیست و مهندسی و مدیریت ساخت و برای خانم های علاقه مند به طراحی سازه، گرایش های مهندسی زلزله و مهندسی سازه شانس بیشتری در انتخاب شدن به عنوان بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار را دارند.

کلام آخر

بطور کلی در صورت کوشش زیاد و داشتن علاقه در هر یک از حوزه های عمران، مهندسان عمران می توانند در شغل خود موفق باشند و کارفرماها را به خود جذب کنند. شما میتوانید با مشاوره گرفتن از مهندسان عمران حرفه ای در گرایش های مختلف، اطلاعات بیشتری بدست بیاورید و از تجربه آن ها هم در این زمینه استفاده کنید. این اطلاعات را با تیپ شخصیتی و علاقه خود ترکیب کنید و گرایش مناسب خود را پیدا کنید؛ در این صورت احتمال موفقیت شما زیاد است و گرایش مناسبتان برای شما بهترین گرایش ارشد عمران از نظر بازار کار می باشد. نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *