مهندسی حمل و نقل(ترافیک) و همه چیز درباره آن

مهندسی حمل و نقل

مهندسی حمل و نقل یا مهندسی ترافیک یکی از گرایش‌های مهندسی عمران است که نقش اساسی در توسعه جامعه دارد. مهندسی حمل و نقل با استفاده از اصول مهندسی، به ساخت زیر ساخت‌ها برای جابجایی ایمن مسافر و کالا می‌پردازد.

در این مقاله راجع‌ به چه موضوعاتی آگاه‌تر می‌شویم؟

 • تعریف مهندسی حمل و نقل
 • اهمیت مهندسی حمل و نقل
 • وظایف یک مهندس حمل و نقل
 • برنامه درسی رشته مهندسی حمل و نقل
 • توانایی های لازم یک مهندس حمل و نقل
 • آینده شغلی و بازار کار مهندسی حمل و نقل

مهندسی حمل و نقل چیست؟

مهندسی حمل و نقل، کاربرد فناوری مدرن و اصول علمی در طراحی، توسعه و نگهداری سیستم‌های حمل ونقل است. توجه این رشته از مهندسی عمدتاً به ساخت زیرساخت‌های ثابت مانند جاده، راه‌آهن، پل، چراغ راهنمایی و علامت راهنمایی است.

هر چند که به طور روزافزون در کنار ساخت این زیرساخت‌های ثابت، این رشته به عناصر پویایی مانند چراغ‌های راهنمایی برای مدیریت ترافیک شهری می‌پردازد. نمونه‌هایی از این عناصر پویا حسگرهایی است که در کف جاده‌ها برای اندازه‌گیری نرخ جریان نصب می‌شود یا دوربین‌های کنترل سرعت یا سامانه‌های خودکار هدایت ترافیک. این‌ها سابقه‌ای طولانی در حمل و نقل ریلی دارند. مثلاً چراغ‌های راهنمایی می‌توانند در هر زمان یکی از مسیرهایی را که تشکیل تقاطع هم‌سطح می‌دهند، بگشایند.

 
مهندسی ترافیک چیست؟

اهمیت مهندسی حمل و نقل

حمل و نقل همیشه نقش اساسی در توسعه جامعه داشته است. در ابتدا با توجه به مسیرهای تجاری و بندرها ، اما اخیراً با توجه به سیستم های زمینی و هوایی نیز این برنامه ریزی ، طراحی ، ساخت ، بهره برداری و نگهداری این سیستم های حمل و نقل بر عهده مهندسین حمل و نقل است ، به گونه ای که امکان جابجایی ایمن ، کارآمد و راحت افراد و کالاها را فراهم کند. همچنین افزایش نگرانی‌های زیست محیطی علاقه به توسعه و مدیریت سیستم های حمل و نقل عمومی را دوباره زنده کرده است.

 

وظایف یک مهندس حمل و نقل

با توجه به اهمیت سیستم‌‌های حمل و نقل، یک مهندس حمل و نقل نقش مهمی در بهبود منافع اقتصادی کشور و زیر ساخت‌های آن ایفا می‌کند.

از وظایف یک مهندس حمل و نقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمل و نقل شامل:مدیریت سیستم‌­های حمل و نقل، مطالعه تولید، توزیع و جذب سفر، مکان­ یابی احداث پارکینگ­ها و کنترل ترافیکی
 • سیستم‌­های هوشمند حمل و نقل شامل: طراحی چراغ های راهنمایی با زمان‌بندی­ های هوشمند و تسهیلات هوشمند حمل و نقل (مانند تشخیص تصادفات، فاصله ایمنی وسایل نقلیه،پارکینگ های هوشمند و ….)
 • ایمنی ترافیک، تصادفات و ریسک شامل: بهبود ایمنی معابر و راه‌ها، تعیین نقاط حادثه خیز، مدل‌سازی و پیش‌بینی تصادفات و ……
 • حمل و نقل ریلی شامل: طراحی خطوط حمل و نقل ریلی بین شهری و درون شهری، برنامه ریزی ایستگاه ها و فواصل زمانی حرکت قطارها
 • حمل و نقل هوایی و دریایی شامل: برنامه ریزی حمل و نقل هوایی و دریایی و طرح فرودگاه ها و بنادر
 • مهندسی ترافیک شامل: مدل‌سازی جریان ترافیک با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، بررسی تأثیرات پارامترهای جریان ترافیک مانند سرعت، حجم و تاخیر برمصرف سوخت و محیط زیست، همچنین بررسی رفتار رانندگان در تحلیل­های ترافیکی، فرهنگ سازی ترافیک و…

برای مطالعه بیشتر درباره وظایف مهندسی حمل و نقل اینجا کلیک کنید.

مهندس حمل و نقل

برنامه درسی رشته مهندسی حمل و نقل

دروس اصلی گرایش حمل و نقل عبارتند از:

تحلیل و ارزیابی سیستم های حمل و نقل، مهندسی ترافیک پیشرفته، برنامه ریزی حمل و نقل و تقاضا در حمل و نقل

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

حمل و نقل هوایی، حمل ونقل دریایی، اقتصاد حمل و نقل،لوجستیک، تحقیق در عملیات، طراحی فرودگاه، ایمنی در ترافیک و …..

از دروس کارشناسی مهم مورد نیاز برای این گرایش از دوره کارشناسی می‌توان مهندسی ترافیک و مهندسی ترابری را نام برد.

توانایی لازم یک مهندس حمل و نقل

از جمله توانایی لازم برای مهندس حمل و نقل عبارتند از:

 • تصمیم‌گیری و حل مسائل
 • کار با کامپیوتر
 • دریافت و جمع‌آوری اطلاعات
 • به‌روز بودن دانش فنی
 • تجزیه تحلیل اطلاعات
 • ارتباط درون سازمانی و فردی
 • ارزیابی میزان انطباق با معیار‌ها

آینده شغلی و بازار کار مهندسی حمل و نقل

نیاز روز افزون به حمل و نقل عمومی، چشم‌انداز شغلی قوی برای مهندسان حمل و نقل ایجاد می‌کند. ادار آمار کار (BLS) نرخ رشد 11% اشتغال مهندسان در این زمینه را پیش‌بینی می‌کند، که بالاتر از سایر مشاغل نظارت شده در همان بازه زمانی است.

فارغ التحصیلان گرایش حمل و نقل عموماً جذب مهندسان مشاور، واحدها و ادارات مختلف راه و ترابری، معاونت حمل و نقل و ترافیک، شهرداری ها، سازمان های حمل و نقل ترافیک و شرکت‌های مطالعات جامع حمل و نقل می‌گردند. همچنین زمینه مناسبی جهت ادامه تحصیل و نیز فعالیت های آموزشی و آکادمیک برای آنها وجود دارد، بطوریکه امکان ادامه تحصیل در گرایش حمل و نقل در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم بوده و از نظر ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز این گرایش از موقعیت بسیار خوبی برخوردار می­‌باشد.

از معروف‌ترین مراکز و شرکت‌ها برای استخدام و مشغول به‌کار شدن در این رشته می­‌توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان راه‌داری و حمل و نقل جاده­ا پژوهشکده حمل و نقل، شرکت راه­ آهن جمهوری اسلامی، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک تهران اشاره کرد.

از آن‌جایی که مهندسی حمل و نقل  با رشته مهندسی راه و ترابری اشتراک‌هایی دارد، برای آشنایی بیشتر با این رشته اینجا کلیک کنید.( لینک رشته مهندسی راه و ترابری)

اگر تجربه یا سوالی دارید با ما به اشتراک بگذارید و ما را به مهندسان جویای کار معرفی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *