مهندس عمران بیکار

مهندس عمران بیکار

 این روزها به دلیل افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته‌ی مهندسی عمران شاید عبارت مهندس عمران بیکار اولین چیزی باشد که افراد بعد از شنیدن نام این رشته به ذهن‌شان می‌آید. مهندسی عمران ، به دلیل دارا بودن گرایش‌‌های متعدد و متنوع ، فرصت‌های شغلی زیادی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود ، با علایق مختلف فراهم می‌کند. اما همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردیم در چند سال اخیر ، به دلیل افزایش تعداد دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های آن‌ها ، رشته‌ی مهندسی عمران به مرز اشباع رسیده‌ است .

درست است که ورود به بازار کار عمران همواره با چالش‌هایی مواجه بوده‌است . اما مهم‌ترین عامل تبدیل شدن به مهندس عمران بیکار ، تفکرات اشتباه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌باشد. شما برای ورود به بازارکار عمران ، نیاز دارید با واقعیت‌هایی رو به رو شوید. با ما همراه شوید تا بر روی برخی کلیشه‌های بازارکار عمران ، مهر باطل بزنیم.

مدرک تحصیلی کافی نیست

مدرک گرفتن یا مهارت آموزی !؟ گرفتن مدرک به خودی خود، عالی است . اما تنها عامل موفقیت برای یک مهندس عمران نیست . و شما صرفا به علت در دست داشتن مدرک وارد بازار کار عمران نخواهید شد و همچنان یک مهندس عمران بیکار خواهید بود . اگرچه مدرک تحصیلی برای ورود به بازار کار عمران ضروریست اما افراد باید مهارت‌های لازم را نیز کسب نمایند . متاسفانه بسیاری از مهندسین عمران تنها به مدرک تحصیلی اکتفا کرده ، از این رو رشته‌ی مهندسی عمران دارای نرخ بیکاری نسبتا بالایی می‌باشد . اغلب کسانی که فقط مدرک تحصیلی دارند و صاحب مهارت خاصی نیستند ، این افراد را تشکیل می‌دهند .

برخی افراد نیز بر این باورند که با در دست داشتن مدارک تحصیلی بالاتر ، موفق تر خواهند بود و با داشتن مدارک ارشد و دکتری و بدون هیچ گونه تجربه ، مهندس عمران بیکار نخواهند بود .  در صورتی که اعتبار افراد به تجارب و مهارت‌های آن‌ها وابسته است و نه تحصیلات بالاتر!

همچنین برخی دانشجویان درحال تحصیل این گونه فکر می کنند که هر چه معدل دانشجو بالاتر باشد ، برای ورود به بازار کار عمران بعد از فارغ التحصیلی موفق تر خواهد بود . اما به این دلیل که ارزیابی دانشجویان در تمامی دانشگاه های کشور به یک گونه نمی‌باشد و آزمون هماهنگ برگزار نمی‌شود ، پس معدل ، مبنای مناسبی برای مقایسه مهندسین و اولویت بندی آن‌ها برای ورود به بازار کار عمران نیست . و این توانایی‌ها و مهارت‌های افراد است که آن‌ها را برهم ارجعیت می دهد.

 

مدرک-تحصیلی-مهندسی-عمران

مهندس عمران بیکار پارتی ندارد

متاسفانه این یک واقعیت تلخ است که امروزه  پارتی بازی ، در ادارات و سازمان‌های کشورهای کمتر توسعه یافته از معضلات و مسائل ناراحت کننده می‌باشد . حوزه مهندسی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است .

این تفکر که تنها با پارتی می‌توان وارد بازار کار عمران شد ، تا حدودی درست و تا حدود زیادی اشتباه می باشد . نمی‌توان منکر این موضوع شد که برخی از افراد که از تخصص کافی و لازم هم برخوردار نیستن و تنها با داشتن رابطه‌ها و لینک‌های قوی ، پروژه‌های خوبی به دست می‌گیرند .

 اما باید توجه داشته باشید که هیچ کارفرمایی اعتبار و سرمایه‌ی خود را تنها به علت یک نسبت فامیلی به خطر نمی‌اندازد . و کارش را به فردی که اطلاعات و تجارب زیادی از مهندسی عمران ندارد، نمی‌سپارد . پس این دیدگاه که تنها ضامن ورود به بازار کار عمران پارتی است ، دیدگاه اشتباهی است . و سدی در راه موفقیت شماست . پس بهتر است این تفکر را برای همیشه کنار بگذارید .

 

زنان ، پا به پای مردان در رشته‌ی عمران

به علت تحت ‌سلطه بودن رشته‌ی عمران توسط مردان ، تعداد خانم‌ها در این رشته کم‌تر است . و طبیعتا بازار کار برای آن‌ها محدود‌تر بوده و شرایط سخت‌تری برای رهایی از وادی مهندس عمران بیکار خواهند داشت .

میدانیم زنان و مردان دارای ساختار مغزی متفاوتی نسبت به یک دیگر هستند . این تفاوت ،باعث می‌ شود زنان در برخی زمینه ‌ها و مردان نیز در برخی زمینه‌های دیگر برتر از هم باشند . برای مثال مردان به طور غریزی در امور فیزیکی، مکانیکی و تکنیکی قوی‌تر از خانم‌ها هستند . و به دلیل توان بدنی بالاتر ، می‌توانند مدت زمان بیشتری را صرف انجام کارهای مختلف کنند . اما خانم‌ها به دلیل تمرکز بالاتر می‌توانند راحت تر از پس کارهای ظریف بربیایند .

همچنین این موضوع بر کسی پوشیده نیست که  رشته‌ی عمران با دقت و هوش همراه است . و طبیعتا با حضور زنان مهندس در این حوزه ، شاهد آثار ارزشمند و دنیایی زیباتر خواهيم بود . در سال 1968 جودی همیلتون در مقاله‌ای برای نشریه مهندس عمران می‌نویسد : «زنان دیگر با نگه‌داشتن خانه و ساکت بودن قانع نمی‌شوند. آن‌ها قانون گزاری می‌کنند، عملیات را راه‌اندازی می‌کنند و حتی می‌توانند کسب‌وکاری را شروع کنند.»

پس به عنوان یک مهندس عمران خانم نگران نباشید. شما هم می‌توانید پا به پای مردان در رشته‌ی عمران بدرخشید و توانمندی‌های خود را به همگان نشان دهید.

 

مهندس-عمران-بیکار-حقوق-نجومی

تازه کار‌ها ، دنبال حقوق های نجومی نباشید

اگر از آن دسته افرادی هستید که تصور میکنند پس از اتمام تحصیل می توانید وارد بازار کار شوید و بلافاصله درآمدهای نجومی کسب کنید ، بهتر است همین ابتدا این فکر را دور بریزید . زیرا ممکن است به عنوان یک مهندس عمران مجبور باشید برای یادگیری روش های عملی در دنیای واقعی و به اصطلاح یادگیری چم و خم کار مدتی طولانی به عنوان یک کارآموز بدون حقوق و یا با درآمد کم وارد بازار کار عمران شوید .

اما هیچ نگران این موضوع نباشید چرا که پس کسب تجارب و اعتبار ، شرایط شما دگرگون خواهد شد . برای مثال مهندسین عمرانی که به طور مستقل کار کنند و شرکت خود را راه اندازی کنند، در صورت داشتن تخصص کافی در ارائه با کیفیت ترین خدمات ، درآمدهای بسیار بالایی کسب خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *