راه‌های موفقیت در مهندسی عمران

موفقیت در مهندسی عمران

راه‌های موفقیت در مهندسی عمران چیست؟ اگر دانشجوی رشته عمران هستید یا به تازگی فارغ التحصیل شده‌اید،زمان آن رسیده که رمز موفقیت در این رشته را با شما درمیان بگذاریم.

کسانی که می‌خواهند به تازگی وارد رشته عمران شوند،باید بدانند که موفقیت در هر رشته‌ای به خود شخص بستگی دارد. ابتدا باید مطمئن شوید که واقعا به رشته عمران علاقه دارید؟ زیرا ورود بی‌هدف به هر رشته‌ای موفقیت چشمگیری در پی نخواهد داشت.

حال پس از ورود به رشته عمران، باید توجه کنید که این رشته گرایش های متنوعی دارد. پس ابتدا باید مسیر شغلی خود را تعیین کنید تا یک قدم به موفقیت در مهندسی عمران نزدیک‌تر شوید.

مسیر شغلی خود را پیدا کنید

اول از همه مشخص کنید که از بین دو حوزه‌ی طراحی و اجرا در مهندسی عمران، می‌‍‌‌خواهید وارد کدام یک شوید.درواقع موفقیت در هر یک از این دو حوزه به مهارت، دانش، تجربه و از همه مهم‌تر علاقه شما بستگی دارد. بیایید ویژگی‌های هر یک از این دو حوزه را بررسی کنیم تا اولین قدم در راه موفقیت در مهندسی عمران را بردارید.

 

عمران(اجرا)

مهم‌ترین چیزی که باعث موفقیت شما درحوزه اجرا می‌شود، تجربه است. زیرا نکات مرتبط به اجرای سازه‌های عمرانی در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود. پس اگر انتخاب شما حوزه اجرایی است، برای قدم دوم باید مهارت خود را‌ در این زمینه ارتقا دهید.

کارگاهی شوید!

همانطور که می‌دانید، حوزه اجرا به کارهای عملی مربوط می‌شود. پس حضور در کارگاه و کسب تجربه و مهارت مهم‌ترین قدم برای موفقیت در اجرا است. یک مهندس عمران موفق در ابتدا برای آشنایی با فوت و فن اجرا به عنوان کارآموز وارد کارگاه می‌شود. مراحل کار را می‌بیند و هر زمان که لازم بود سوالات خود را با مهندس مجری به اشتراک می‌گذارد.

شما باید آمادگی حضور در پروژه را درتمام شرایط داشته باشید. همانطور که از اسم آن پیداست تمام وقت کاری شما به اجرای پروژه اختصاص می‌یابد. یک مهندس عمران موفق در اجرا اصطلاحا باید خاک کارگاه را بخورد.

 

برون‌گرا باشید

باید حواستان باشد که در کارهای اجرایی مهندسانی موفق هستند که اجتماعی باشند. و بتوانند با افراد گوناگون در محیط کاری خود به خوبی ارتباط برقرارکنند.

یک مهندس عمران موفق در اجرا فردی برون‌گراست و روابط اجتماعی قوی دارد. تا درهنگام اجرای پروژه بتواند به خوبی افراد مختلفی از سرمایه‌داران و مهندسین تا پیمانکاران و کارگران را مدیریت و کنترل کند. پس در قدم بعدی خودتان و روحیاتتان را بشناسید. اگر این توانایی را درخود یافتید بدانید که یک قدم دیگر برای تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق را طی کرده اید.

ساعتی مطالعه در حوزه اجرا

تاکنون دو مورد از مهم‌ترین راه‌های تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق در اجرا را بررسی کردیم. حال برای کسب مهارت‌های بیشتر در این حوزه می‌توانید کتاب‌هایی دراین زمینه مطالعه کنید.

کتاب‌هایی که در زمینه اجرا وجود دارند عبارتند از جزئیات ساختمانی (اجزاواجرا) ،فوت وفن‌های ساختمان سازی و…اما باز هم تاکید می‌شود که برای تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق در زمینه اجرا بهترین کار، حضور در کارگاه و کسب تجربه است.

عمران(طراحی)

یک مهندس طراح از محیط کارگاهی دور است و در دفتر خود مشغول به کار است.مهندس طراح حتی می تواند به صورت دورکاری با سایر شهرها نیز همکاری کند. یک مهندس عمران موفق درحوزه طراحی باید بر آیین نامه‌ها، مقررات ملی، نرم‌افزارهای مختلف و مدرن، جزئیات و نکات اجرایی تسلط کافی داشته باشد.

نرم‌افزارهای مدرن را بشناسید

مهندسین طراح همانطور که گفته شد به کارهای دفتری مشغول است. مهم ترین ابزار مهندسین طراح، نرم‌افزارهای طراحی مهندسی عمران است. یک مهندس طراح موفق همواره به دنبال نرم‌افزارهای روز دنیاست. بنابراین طراحی حوزه چندان آسانی نیست و برای موفقیت در مهندسی عمران و حوزه طراحی باید همواره دانش خود را بروز کنید. نرم‌افزارهایی همچون اکسل، اتوکد و متلب برای شروع کار‌ به مهندسین پیشنهاد می‌شود.‌ اما نرم افزارهایی مانند سازه نگار،ETABS،Tekla structure،revit و…برای مراتب بالاتر باید فراگرفته شود.

راه‌های موفقیت در مهندسی عمران

علم مهندسی، لازمه‌ی موفقیت در طراحی

تخصص در رشته طراحی سازه و موفقیت در مهندسی عمران به سادگی حاصل نخواهد شد. در این مسیر باید سال‌ها تلاش و تجربه کسب نمود. از آنجایی که مهندسی سازه نیازمند تسلط بر علوم پایه همچون ریاضی و فیزیک است. بنابراین لازمه‌ی موفقیت دراین رشته، فراگیری مشتقات علم ریاضی نظیر معادلات دیفرانسیل و انتگرال ویا قوانین فیزیک خواهد بود.

شاید عده‌ای براین عقیده باشند که در دنیای مدرن امروزکه همه‌ی محاسبات به عهده کامپیوتر و هوش مصنوعی قرارگرفته دیگر تسلط بر علم و دانش مهندسی چندان اهمیتی نخواهد داشت.

با این حال یک مهندس عمران موفق و متبحر دردنیای امروز نیز همواره در تلاش است که بدون کامپیوتر و ماشین حساب همچنان یک مهندس سازه موفق باقی بماند.

زبان انگلیسی ابزار موفقیت شما

در کنار تمامی آموزش‌هایی که در طول مهندسی می‌بینید،یکی از راه‌های موفقیت در مهندسی عمران فراگیری زبان انگلیسی است. اغلب مهندسین عمران در طول مسیرکاری خود در موقعیت‌هایی قرار خواهند گرفت که در پروژه‌ای خارج از کشور مشغول به کار شوند. یا در داخل از کشور با نهاد‌های بین‌المللی در ارتباط باشند.

یک مهندس عمران موفق جهت ایجاد بستری مناسب برای همکاری و تبادل اطلاعات ، باید تا حد قابل قبولی زبان انگلیسی را فرا ‌گیرد.

با کرونا سازگار شوید

ممکن است برخی از افراد که به تازگی وارد بازارکار شده‌اند گمان کنند که بیماری کرونا بازار کار عمران را بر هم ریخته و موفقیت در مهندسی عمران امری محال است. اما باید گفت که امروزه تمام شغل ها و رشته ها تحت تاثیر این بیماری قرارگرفته.پس باید قبول کرد که چاره‌ی کار ، سازگاری با شرایط است نه تعطیل کردن مشاغل.

یکی از راه‌های موفقیت در مهندسی عمران این است که مهندس بتواند خودش را باهرشرایطی سازگار کند. اینگونه برای خود فرصت‌های جدیدی کسب می‌نماید.‌ به طوری که حتی می‌توان با دورکاری وگسترش ارتباط به وسیله شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های جدید شغلی برای خود ایجاد کند.برای رسیدن به موفقیت در هر شغلی باید موانع را کنار بزنیم و از مشکلات برای خود فرصت ایجاد کنیم.

 

باید بگوییم که علم مهندسی عمران، از نرم‌افزار گرفته تا مصالح و انواع نکات اجرایی همواره درحال تغییر و تحول است. باید به یاد داشته باشید که یکی از راه‌های موفقیت در مهندسی عمران این است که هرگز به دنبال راه‌های میانبر نباشید. راه درست و مورد علاقه خود را بیابید، تلاش کنید، صبور باشید و کسب تجربه کنید تا در نهایت به عنوان یک مهندس عمران موفق شناخته شوید.

حال اگر با نرم‌افزار‌های جدیدی آشنا هستید و یا خود را یک مهندس عمران موفق می‌دانید خوب است که دانش خود را با مهندسان دیگر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *