کار مهندس عمران چیست؟

کار-مهندس-عمران

کار مهندس عمران می تواند شامل برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا، نظارت بر اجرا و مدیریت پروژه‌های ساختمانی در بخش‌های دولتی و خصوصی مانند ساختمان‌ها، پل‌ها، سد‌ها و بناهای آبی،  فرودگاه‌ها، تونل ها و … باشد و مراجعه به شرکت هایی که در این حوزه فعالیت دارند جزو روند کاریابی یک مهندس عمران  است.

به طور کلی مهندس عمران به دو گروه مهندسین مشاور و مهندسین پیمانکار تقسیم می‌شود. مهندسین مشاور مسئول طراحی پروژه‌های اجرایی هستند و عمدتا در دفتر کار می‌کنند. پروژه، تحویل مهندسین پیمانکار داده می‌شود و مهندسین پیمانکار مسئول اجرای پروژه در مرحله ساخت و ساز هستند. در ادامه نکاتی را برای کاریابی مهندس عمران می‌خوانیم.

کار مهندس عمران چیست ؟

کار مهندس عمران می تواند شامل برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا، نظارت بر اجرا و مدیریت پروژه‌های ساختمانی در بخش‌های دولتی و خصوصی مانند ساختمان‌ها، پل‌ها، سد‌ها و بناهای آبی،  فرودگاه‌ها، تونل ها و … باشد.

بیشتر بخوانید : شروع به کار یک مهندس عمران

محل کار مهندس عمران

معمولا محل کارشان در دفاتر کاری و یا محل انجام پروژه است.

مشاغل و بازارکار مهندسی عمران

کار مهندس عمران می‌تواند شرکت در پروژه‌های ساختمان سازی، برج سازی، راه سازی، پل سازی، تونل سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، ساخت سد، ساخت راه‌آهن، ساخت فرودگاه، نیروگاه‌های برق و سیستم‌های آب و فاضلاب باشد.

به طور کلی بازار کار یک مهندس عمران بسیار گستره و وسیع است. به طوری که شامل معدن‌کاری و حفاری، ساخت‌وساز مسکونی، ساخت‌وساز تجاری، برنامه‌ریزی شهری، زیرساخت‌های آب و گاز، سیستم‌های زهکشی، انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌شود. همچنین شامل سازمان‌های حمل ‌و نقل، سازمان‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌های پیمانکاری، شرکت‌های مشاوره، پروژه‌های تحقیقاتی به عنوان مهندس اجرایی و مهندس ناظر، شرکت‌های مدیریت منابع آب، شرکت‌های راه سازی و ترافیک شهری، شرکت آب و فاضلاب، تصفیه‌خانه، سواحل و … می‌شود که مراجعه به این مراکز برای کاریابی مهندس عمران ضروری است.

 

کار مهندس عمران چیست

فعالیت‌ها و وظایف مشترک در کار مهندس عمران

 • انجام مطالعات فنی و تحقیقاتی.
 • انجام محاسبات پیچیده ریاضی مهندسی.
 • استفاده از بسیاری از نرم‌افزار‌های رایانه‌ای.
 • تهیه نقشه‌ها با کمک نرم‌افزار‌های طراحی.
 • استفاده از نرم‌افزارهای مدلسازی کامپیوتری.
 • نقشه‌کشی و آزمایش مواد و مصالح با استفاده از نرم‌افزارهای مدلسازی کامپیوتری.
 • نظارت و تحلیل نتایج مربوط به آزمایشات خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه.
 • ارتباط با مشتریان و متخصصان مختلفی مانند معماران، مهندسین نقشه برداری، ناظران و پیمانکاران ساختمان.
 • مدیریت بودجه و منابع پروژه و بررسی امکان پذیری پروژه با ارزیابی مواد، هزینه‌ها، زمان و نیروی کار موجود.
 • خرید و تحویل مواد و تجهیزات و گفتگو درباره تجهیزات لازم با مشتری یا کارفرما.
 • بررسی انجام پروژه با الزامات قانونی و بهداشتی و ایمنی و مجهز بودن بخش‌های مختلف به تجهیزات ایمنی.
 • ارزیابی پایداری، تاثیر بر روی محیط زیست و اثرات محیطی پروژه و حفاظت از محیط‌زیست.

 

مهندس عمران

 

تخصص‌های لازم در کار مهندس عمران

 • سازه : ساختمان‌ها، سد، سکوهای دریایی، خطوط لوله
 • حمل نقل : جاده‌ها، راه آهن، فرودگاه‌ها، کانال‌ها
 • محیط زیست : سیستم‌های آب رسانی زیرزمینی، ساخت موانع سیل، شبکه‌های تأمین آب
 • دریا : بنادر، سیستم‌های دفاعی دریایی
 • ژئوتکنیک : استخراج از معدن، عملیات خاکی، ساخت پی(پایه)

همکاران مهندس عمران

 • معماران، مهندسان نقشه برداری، مهندسان مکانیک، مهندسان برق، ناظران و پیمانکاران ساختمان
 • تکنسین‌های ساختمان: تکنسین‌های عمران درواقع رابط بین کارگر و مهندسین می باشند.

 

بازارکار مهندس عمران

 

حوزه‌های کاری گرایش‌های مهندسی عمران

گرایش سازه

کار مهندس عمران در این گرایش بیشتر بخش محاسبات، طراحی و نظارت بر طرح‌ها و بهسازی لرزه‌ای سازه‌ها است. آنها می‌توانند جذب شرکت‌های‌ مشاور، دفاترفنی شرکت‌های پیمانکاری و کارگاه‌های عمرانی و آزمایشگاه‌های بتنی شوند.

 

مهندسی سازه

 

گرایش زلزله

همکاری با وزارت‌خانه‌هایی مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت صنایع و شهرداری‌ها. مشارکت در طراحی و نظارت بر اجرای ساختمان‌های خاص و ساختمان‌های صنعتی . فعالیت در مؤسسات و وارد شدن در مقوله مقاوم سازی . همکاری با مؤسسات پژوهشی در تحقیقات در رابطه با زلزله شناسی، مهندسی زلزله و کاهش خطرات ناشی از زلزله. تمامی این موارد از وظایف یک مهندس زلزله است.

ژئوتکنیک (خاک و پی)

کار مهندس عمران دراین گرایش حضور در آزمایشگاه‌های مکانیک خاک، شرکت‌های پیمانکاری و پروژه‌های سد سازی است . همچنین در پروژه‌هایی مانند پروژه‌‌های بهسازی خاک، پروژه‌های زیست محیطی، پروژه‌های مترو، پایدارسازی شیروانی‌ها، دیوار های حائل، طراحی شالوده نقش دارند .  بستر در تمامی پروژه‌های عمرانی از قبیل ساختمان‌ها و برج‌ها،دیوارهای ساحلی،بستر راه‌ها و بزرگراه‌ها و خطوط راه آهن در حیطه کاری این افراد قرار می‌گیرد.

گرایش مهندسی و مدیریت ساخت

ارزیابی و کنترل پروژه‌های عمرانی، مدیریت پروژه، امور قراردادها، برنامه ریزی و کنترل پروژه‌ها. هدایت و رهبری منابع انسانی، استفاده بهینه از ماشین آلات، تحلیل انواع مصالح و روش‌های ساخت، روش‌های ترمیم سازه‌ها و نگهداری از پروژه‌های بزرگ از وظایف مهندسین گرایش مدیریت ساخت می‌باشد.

 

مهندسی مدیریت ساخت

 

گرایش حمل و نقل

یک مهندس عمران،فارغ التحصیل گرایش حمل و نقل در شرکت‌های عمرانی راه سازی، ادارات مختلف راه و ترابری، شهرداری‌ها، سازمان‌های حمل و نقل و ترافیک کار می‌کند.

گرایش راه و ترابری

کار در ادارات راه و ترابری استان‌ها، سازمان‌های برنامه و بودجه استان‌ها، شهرداری‌ها،سازمان‌های حمل و نقل و ترافیک، کارگاه‌های شرکت‌های پیمانکاری که اکثرا محل کارگاه آنها خارج از شهر است.

 

مهندسی راه و ترابری

 

گرایش آب وسازه‌های هیدرولیکی

کار یک مهندس عمران در این گرایش ، پروژه‌های سد سازی، ترمیم و نگه‌داری سدها ، سازمان‌های مسئول اجرای طرح‌های عمرانی در زمینه آبرسانی مانند وزارت کشاورزی ، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها می‌باشد .هم‌چنین  اجرای پروژه‌ها و مشارکت در طراحی سازه‌های هیدرولیکی مانند اسکله‌ها، سدها و کانال‌های آبرسانی به عهده مهندس هیدرولیک است.

گرایش محیط زیست

همکاری در ارگان‌هایی مانند سازمان محیط زیست، منابع طبیعی، نظام مهندسی، آزمایشگاه‌های محیط زیست، شهرداری و سازمان مدیریت پسماند. مجری طرح‌های مهندسی محیط زیست و صنایع مختلف جهت کنترل و یا کاهش آلودگی‌های محیط زیست در حیطه مسئولیت مهندسین این گرایش می‌باشد.

مهندسی محیط زیست

 

گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب

شخص فارغ التحصیل از این گرایش وظیفه همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسئول طرح و اجرای پروژه‌هایی در زمینه مهندسی آب و همکاری با سازمان‌ها ، شرکت‌های دولتی و منطقه ای در پروژه‌های آبی را دارد.

گرایش مهندسی سواحل ، بنادر و سازه‌های دریایی

 مهندسان سازه‌های دریایی پروژه‌های تخصصی شامل اسکله‌ها، موج شکن‌ها، سکوهای دریایی، دیوارهای ساحلی و تأسیسات حفاظتی سواحل، ستون‌های مهاربند و کلیه تاسیسات بندری را تحت کنترل دارند.

گرایش مهندسی خطوط راه آهن

 از وظایف مهندسین راه آهن میتوان به همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسئول طراحی، ساخت، اجرا و نگهداری خطوط ریلی مانند وزارت راه و ترابری، وزارت صنایع و معادن، سازمان مدیریت و برنامه ریزی،شهرداری‌ها و شرکت‌های راه آهن‌های شهری. همچنین همکاری با مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و سایر نهادها و ارگانهای مربوطه اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین گرایش عمران چیست؟

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید سپاس‌گزاریم و امیدواریم مفید واقع شده باشد و خوشحال می‌شویم که نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

اگر شما هم یک مهندس عمران هستید، میتوانید از خدمات عمران جاب برای تسهیل کاریابی خود استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *