نکات مهم برای نوشتن یک رزومه حرفه ای

نکات-رزومه-حرفه‌ای

آیا میدانید برای به دست آوردن شغل دلخواه خود باید نوشتن یک رزومه حرفه ای را بلد باشید؟ آیا نکات مهم برای ساخت یه رزومه‌ی خوب که نظر کارفرمایان را جلب کند میشناسید؟ اگر به دنبال یافتن همان شغلی هستید که مدت هاست دنبالش بودید پیشنهاد میکنیم که این متن را مطالعه کنید.

واقعا از کجا باید شروع کرد ؟

وقتی شما به صفحه رایانه خود خیره میشوید و از خودتان میپرسید :” برای نوشتن یک رزومه حرفه ای باید از کجا شروع کنم؟ باید بگوییم که در واقع صدها نفر در روز این سوال را از خودشان میپرسند! زیرا قانون استانداردی برای قالب بندی رزومه وجود ندارد. این اصل راهنما از حرفه نوشتن رزومه است که هیچ قانون سفت و سختی برای آن وجود ندارد.

نکته اول : طرح کلی از رزومه

نکته ای که در ابتدا وجود دارد این است که برای نوشتن یک رزومه حرفه ای باید تمام طالاعات خود را با طرح رزومه سازماندهی کنید تا بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و متوجه شوید که بر چه جنبه‌هایی از از حرفه و توانایی خود باید تاکید کنید . سپس قالب مناسبی را برای آن انتخاب کنید .از بین 3 قالب اصلی یکی را انتخاب کنید :زمانی (chronological) ،عملکردی (functional) ،ترکیبی (combined) .

طرح-کلی-رزومه

نکته دوم : بخش اطلاعات تماس و تجربیات

 هنگام نوشتن یک رزومه حرفه ای باید اطلاعات تماس خود را با توجه به فرمی که  انتخاب کرده اید، ثبت کنید . البته دقت کنید که اطلاعات تماس را در عنوان  ثبت نکنید . تجربیات و مهارت هایتان را باید به ترتیب زمانی معکوس ذکر کنید . همچنین فقط  تجربه ای که مربوط به شغل درخواستی‌تان است را ثبت کنید. شما باید برای هر فرصت شغلی باید یک رزومه داشته باشید . توجه کنید که باید با توجه به نیازها و ملاحظات ذکر شده در آگهی استخدام باشد . در واقع یک قانون کلی وجود دارد که هر تجربه کاری حدود 3 تا 5 نقطه مهم دارد ؛ و سه قسمت از یک نقطه مهم : عمل ، نقطه قابل اندازه‌گیری و وظیفه شغلی خاص و مربوطه است . نکته دیگر اینکه  باید هر یک از وظایف شغلی خود را با توجه به کاهش اهمیت در فهرست بنویسید .

خلاقیت-نوشتن-رزومه

نکته سوم : خلاقیت در نوشتن یک رزومه حرفه ای

یک استراتژی برای بهتر شدن قسمت تجربیات این است که شما این بخش از را با یک تبلیغ شغلی خاص در ذهن ایجاد کنید . این کار را باید با افعال کلیدی و اسم های خاص و در اخر هم پخش هوشمندانه آن ها را در طول متن رزومه کاری خود انجام دهید تا برای مدیران استخدام محبوب شوید .

مهارت-در-رزومه

نکته چهارم : چگونگی نوشتن مهارت ها

 از نکات دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در نوشته خود از طیف وسیعی از از مهارت های سخت و نرم استفاده کنید ؛ زیرا مدیران برای استخدام در تلاش برای یافتن افراد ماهر هستند .پس قرار دادن و معرفی کردن مهارت های مختلف تان در رزومه کاری خود ، برای انتخاب شدن تان توسط مدیران کمک زیادی به شما میکند . البته این نکته بسیار مهم است که باید تعادل را در هر دو مهارت سخت و نرم رعایت کنید .

نوشتن-یک رزومه-حرفه ای

نکته پنجم : توجه به گواهینامه‌ها و مجوزهایی که باید دریافت کنید

یکی از بخش‌های بسیار مهم، بخش گواهینامه ها است . این نکته را متوجه باشید که اگر شغل شما به گواهینامه هایی نیاز داشته باشد ، باید مطمئن باشید که درباره کار خود به طور کامل تحقیق کرده اید تا گواهینامه های مورد نیاز شغلتان یا مجوز مربوطه را که ممکن است از دست داده باشید ، پیدا کنید .

نکته ششم : روزمه خود و جزئیات قابل توجه آن را بشناسید

نکته دیگر که باید به آن توجه کنید اینکه باید درباره انواع رزومه بدانید تا بفهمید برای نوشتن یک رزومه حرفه ای، رزومه شما باید حدودا چند صفحه باشد . مثلا برای اپلای در دانشگاه ها باید به جای رزومه ، CV ارسال کنید و برای کار ، رزومه کار . رزومه کاری شما باید رنگ و جلوه خوبی داشته باشد .البته باید حتما محتوای زیبایی هم دارا باشد یعنی هم ظاهر و هم محتوای آن برای تحت تاثیر قرار دادن مدیران موثر است .

به حاشیه‌ها بسیار توجه کنید ؛ حاشیه‌ها اولین چیزهایی هستند که مورد توجه یک کارفرما قرار میگیرند . پس باید از حاشیه‌های موثر در رزومه کاری خود استفاده کنید. برای نوشتن یک فونت مناسب انتخاب کنید تا رزومه شما مورد توجه قرار گیرد ؛ فونت رسمی و ناخوانا باعث میشود که کارفرما سریع از رزومه شما رد شود حتما دقت کنید که این خطا را مرتکب نشوید .

نکته آخر : مرور رزومه را فراموش نکنید !

در پایان ، هنگامی که رزومه خود را نوشتید و آن را به پایان رساندید ؛ باید در طول روز متنش را برای خودتان بخوانید تا از اشتباهات املایی احتمالی پیشگیری کنید و یا اینکه آن را به یکی از اعضای خانواده تان بدهید تا ویرایش کرده وبه مرحله اجرا برساند .

در پایان

دقت کنید که برای نوشتن یک رزومه حرفه ای حتما مهم ترین و مرتبط ترین اطلاعات شغلی و تجربیات و مهارت‌هایتان را در رزومه ذکر کنید یک رزومه ایده آل 1 تا 3 صفحه است ؛ اما برای تازه کارها یک صفحه کافی است. نکته‌های بیشتری هم برای نوشتن رزومه کاری وجود دارد اما سعی کردیم چکیده‌ای از آن‌ها را در اینجا ذکر کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *